Gündem Haberleri

  Paolo Cirio'dan Google'ın hayaletleri

  Hürriyet Planet
  18.09.2013 - 23:22 | Son Güncelleme:

  Google'ın sokak görüntüsü uygulamasına yansıyan insanların fotoğraflarını gerçek boyutta basıp, şehirlerin farklı noktalarına yapıştırıyor.

  İtalyan sanatçı Paolo Cirio, Google’ın sokak görüntüsü (Street View) uygulamasında kameralara yakalanan sıradan vatandaşların görüntülerini gerçek boyutlarda basıp görüldükleri yerdeki duvara yapıştırarak yeni bir sokak sanatı akımı başlattı.

  Google görüntülere giren insanların yüzünü otomatik olarak bulanıklaştırdığı için bu yüzsüz tablolarına ‘Google hayatletleri’ adını veren Cirio, şimdiye dek Berlin, New York ve Londra sokaklarını eserleriyle süsledi.

  Cirio’nun eserlerlerinin internette ün kazanması üzerine, dünyanın dört bir yanında insanlar Google hayaletleri ile şehirlerini süslemeye başladı.

  Hayalet tablolarını fotoğraflayıp internet sitesinde sergileyen Cirio eserlerini “Bu görüntüler detaylı değil, ancak bulanık yüzler, renkler yine de insan formunu anlatıyor ve dijital dünyadan bir hayaleti gerçek hayata taşıyor’’ diyerek tanımlıyor.

  Cirio eserlerinin genelde bir gecede yetkililer tarafından fark edilip yok edildiğini ancak bazen Google’ın haritalarını yenilemek için gezen arabalarına yakalandığını ve böylece de gerçek bir insanın dijital kopyasının bir kez daha internet ortamına taşınarak çemberi tamamladığını söylüyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı