Gündem Haberleri

  Pantolon rafa kalktı

  Umut ERDEM / ANKARA
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın milletvekillerine pantolon özgürlüğü, kabul edilmesine çeyrek kala rafa kalktı.

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, komisyona çekilen teklifi gündeme almayacaklarını açıklarken, sadece engelli CHP Milletvekili Şafak Pavey için ara formül geliştirebileceklerini açıkladı.
  Önceki gün, BDP’nin verdiği “kravatsız ve başörtülü” Genel Kurul’a gelinmesine ilişkin önergenin neden olduğu kriz, “türban” tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Düzenlemede imzası olan AK Partili kadın vekiller, tekliflerinin bir an önce yasalaşmasını isterken, Kuzu şunları söyledi: “Pavey ile ilgili özel meseleyi Meclis Başkanlık Divanı çözecektir. Meclis Başkanı daha önce ‘pantolon giymesine fiilen biz ses çıkartmayız, girebilir’ demişti. Benim kanaatim de o. Her olay için illa bir iç tüzük değişikliğine gitmek çok doğru değil. O çözüldükten sonra bu konu iki şekilde gündeme gelebilir. Başka içtüzük değişiklikleri de var. Bunlarla beraber ‘mini paket’ biçiminde olabilir. Bu da olmazsa, yeni anayasadan sonra yeni bir iç tüzük yapmak daha doğru olur.Şimdilik, komisyonu toplamayı düşünmüyorum.”
  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, TBMM Genel Kurulu’nda erkek milletvekilleri ve diğer erkek kamu personelinin kravat takma zorunluluğunun kaldırılması, kadınların ise pantolon giyebilmesi ve dini inancının gerekli kıldığı başörtüsü takabilmesi için verdiği önergeye ilişkin soru üzerine, bu konuda kendilerinin ve TBMM Anayasa Komisyonu’ndan çıkan kararın net olduğunu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı