Gündem Haberleri

  'Pantolon Davası' AİHM'de

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 11:10 | Son Güncelleme:

  İzmirli muhasebeci Hakan Çağlar Ülkü, ''sel felaketi sırasında su altında kalan arabasını kurtarmaya çalışırken, pantolonu kirlendiği'' gerekçesiyle Büyükşehir ve İZSU Müdürlüğü aleyhine açtığı ve kazandığı tazminat davası, İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilince, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

  AİHM'e yapmış oldukları başvuruyla ilgili AA muhabirine bilgi veren Avukat Murat Fatih Ülkü, dava dilekçesinin mahkemeye ulaştığını,kabul edilip edilmeyeceği yönündeki kararı beklediklerini söyledi.
     
  ''HAK ARAMANIN ÖNCÜSÜ DAVA''
     
  Ülkü, hak arama özgürlüğünün örneği ve öncüsü olan ''Pantolon Davası''nın AİHM önünde devam edeceğine inandıklarını kaydetti.
    
  Bölge İdare Mahkemesi'nin, 1. İdare Mahkemesi'nin verdiği tazminatkararını reddettiğini hatırlatan Ülkü, ''Bu davada önemli olan pantolon. Pantolonun parası değildir. Pantolon, bir simgedir. Önemli olan sel nedeniyle oluşan zararlar konusunda İZSU'nun ve belediyelerinsorumluluğunu ortaya koymak ve zarara uğrayan kişilerin haklarını aramak için gerekli başvuruları yapmaktan ve davaları açmaktan çekinmemeleri gerçeğine dikkat çekmektir'' dedi.
             
  DAVANIN GEÇMİŞİ
       
  Muhasebeci Ülkü, 14 Kasım 2001'de İzmir'deki sel felaketinde ''su altında kalan arabasını kurtarmaya çalışırken, kirlenen pantolonunu atmak zorunda kaldığı ve  milyona yenisini aldığı'' gerekçesiyle zararının karşılanması için Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü'ne ''ihtarname'' göndermişti.
    
  İhtarname üzerine Büyükşehir Belediyesi, selde kusurunun bulunmadığını, derelerin ıslahı ve bakım işi ile altyapı hizmetlerinin, İZSU Genel Müdürlüğü'nün görevi olduğunu bildirmişti. Bunun üzerine Ülkü, 1. İdare Mahkemesi'ne başvurarak, 1 milyar manevi,35 milyon liralık maddi tazminat davası açmıştı. Mahkeme, ''Belediye ve İZSU'nun, Ülkü'nün pantolon parası olan 35 milyon lirayı ödemesi gerektiği'' yönünde karar vermişti.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı