Gündem Haberleri

  Pano

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir anne, görme engelli çocuğuna okul arıyor

  Candan Hanım, bir anne. Bize gönderdiği e-mail'den, çocuğunun görme engelli olduğu anlaşılıyor. 7 yaşında, adı Oğulcan. Aile, çocuğun normal çocuklarla birlikte eğitimi için çaba harcıyor. Bu amaçla ABD'ye kadar gidilmiş. Orada okula yazdırılmış. Candan Hanım'dan dinleyelim Oğulcan'ın öyküsünü:

  ‘‘7 yaşındaki oğlum Oğulcan Kalkanlı, İstanbul'da 19.10.1991 yılında erken doğumu dolayısı ile başgösteren bir tıbbi hata, onu 'Görme Dünyası'ndan yoksun etti. ABD'nde iyi bir öğretim görür diye, 09.08.1998'de Texas/Dallas şehrine taşındık.

  Amerika'da, hiçbir ayrım gözetmeden Oğulcan'ı istediğimiz her okula yazdırabileceğimiz söylendi. Öyle yaptık. Ne yazık ki aile, çevre, memleket hasreti onun Dallas'ta kalmasına engel oldu ve 17.12.1998'de Türkiye'ye döndük. Müzik dahil olmak üzere öğrenmeye hevesli bir çocuk olan Oğulcan'ın ülkeye iyi ve yararlı bir insan olarak yetişmesi için biz ailesi, elimizden geleni yapmak istiyoruz. Ama önce yetkililere bu durumumuzu anlatmak istiyoruz. Bu konuda tek isteğimizin, kendisini diğer çocukların yaşantısına karışmış hissettirebilecek normal bir okulda (çünkü; Görme Engelli Okulu'na gönderme düşüncesi, çocukların Görme Engelini kabul ettiklerini, dünyayı da bu gözle görmeye başladıklarını oysa onların görenlerle okumaya, görenlerle yaşamaya ihtiyaç duyduklarını savunan bir aileyiz) okumasını sağlamak olduğunu takdirlerinize sunuyorum.

  Oğulcan Amerika'ya gitmeden önce, 3.5 yaşında başlamış olduğu Piyano/Keman, İngilizce ve genel kültür ağırlıklı derslerine halen devam etmektedir. Ayrıca Oğulcan'ın Texas/Dallas şehrinde okuduğu DOBIE PRIMARY SCHOOL, Richardson Independent School District'den verilen mektubu da bilginize aktarıyorum.’’

  ABD'DEN MEKTUP

  Aralık 14, 1998

  Oğulcan, yılbaşından bu yana çok fazla aşama kaydetti. İngilizce kabiliyetleri gelişti.

  Oğulcan akademik anlamda da çok büyük ilerlemeler kaydetti. Alfabedeki tüm harfleri onlara dokunarak ve neticede çıkan seslerden tanıyor. Son iki aydan beri Matematik üzerine yoğunlaşmaktayız. Bire bir eşlemeyle, 100'e kadar hafızasında tutabilmektedir.

  Kabartmalı olarak 1'den 9'a kadar olan rakamları dokunarak okuyabiliyor. 6 rakamında bazı zorlukları var. Oğulcan aynı zamanda paralarla ilgili olarak da çalıştırılıyor. 1 cent, 5 cent, 10 cent ve 25 cent'e dokunarak onları ve değerlerini söyleyebiliyor.

  Oğulcan aynı zamanda parçaları birleştirme üzerine çalışıyor. Onların hepsini ayırabilip tekrar birleştirebiliyor. Makaslar ile kesme ve delgeçle delik açmayı gösteriyoruz. Birisi, kağıtları kesebilsin diye kağıdın kendi etrafında dönmesine yardımcı olduğunda, makaslarda daha başarılı oluyor.

  Delgeç kullanmaktan hoşlanıyor ve kağıdın her tarafında delikler açıyor.

  Bu dönem Oğulcan büyük aşama kaydetti. Okulda onun bizimle birlikte olmasından dolayı çok mutluyuz. O, kendisiyle çalışılabilecek hoş ve sevimli bir ufaklık.

  MİLLİ EĞİTİM YARDIMA HAZIR

  Candan Hanım'ın mektubunu, ayrıca ABD'deki okulun Oğulcan'a ilişkin mektubunu Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne aktardık. Yardımcı olmaya hazırlar.

  İşte Milli Eğitim'en cevabı:

  ‘‘Türkiye'de görme engelliler için 11 ilköğretim okulu mevcut. Burada öğrencinin özür grubuna yönelik okuldaki ilk eğitimi alması gerekiyor. Ama, ayrıca özel eğitimi düzenleyen kanun hükmünde kararname, meslek eğitimi verileceğini, bunun her tür ve kademedeki eğitim ortamlarında olabileceğini ifade ediyor. Çocukların burada akranları ile birlikte eğitimlerini normal okullarda da sürdürebilmelerine imkan tanınıyor. Ancak, bunun için bu kişinin İstanbul'daki Rehberlik ve Danışma merkezimize başvurup, öğrencinin durumunu ve Amerika'daki aldığı eğitimle alıştığı düzeyi saptaması gerekiyor. Buna Rehberlik Merkezi karar verecek. Görme Engelliler Okulu'na mı, yoksa normal ilköğretim okuluna mı devam edebilir, bu kararın ardından biz gereken yardımı yapacağız. Bu öğrenci isterse İstanbul'da Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu ile Veysel Vardar Görme Engelliler İlköğretim Okulu'na sıra beklemeksizin Bakanlığın talimatıyla yerleştirilebilecek. Oğulcan'a Rehberlik Merkezi'nin kararından sonra da gerekli destek eğitimi sağlanarak, gören akranlarıyla birlikte istediği bir ilköğretim okulunda da eğitim öğretim imkanı sağlanabilecek.’’  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı