Gündem Haberleri

  Pano

  Hürriyet Haber
  01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak. Merakla bekliyoruz.

  Bir grup Öğretmen Adayı


  Henüz belli değil. Atamalar seçimler nedeniyle donduruldu. Ancak, seçimlerden sonra gelecek hükümet karar verecek.

  İstanbul'daki okul kuraları için kayıt tarihlerini öğrenmek istiyorum.

  Eren MARAL


  Kuralarla ilgili henüz okullar tarih konusunda bir açıklama yapmadı. Açıklandığı zaman bir liste yayınlayacağız.

  H.Ü. Mütercim Tercümanlık'tan mezun oldum. Fakat formasyon dersleri almadığım için MEB tarafından öğretmen olarak tanınmıyorum. YÖK tarafından alınan bir karara göre formasyon almak için artık Yüksek Lisans yapmak gerekiyor mu? Bu tezsiz yüksek lisans konusunda (Hangi üniversiteler, ne zaman bu imkanı sağlıyorlar. Şartları neler...) Bilgi verirseniz sevinirim.

  Asım ŞAKAR


  - Sözleşmeli öğretmenlik için Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurabilirsiniz. Ancak, şu anda formasyon alsanız dahi mütercim tercümanlık bölümü mezunu olduğunuz için mevcut şartlara göre öğretmen olamıyorsunuz.

  1993 yılında emekli olmuş bir ilkokul öğretmeniyim. 43 yaşındayım. Tekrar göreve başlamak istiyorum. Bunun için her türlü formasyona sahibim. İki yıldır müracaat ediyorum. Sonuç alamıyorum. En kısa zamanda göreve başlamak istiyorum. Neler gerekli olduğunu öğrenmeme yardımcı olursanız sevinirim.

  Nezahat TUNCER


  Bakanlığın öğretmen alımlarında emekli dönüşü alımı yapıp yapmayacağını açıklamasını bekleyin. Öte yandan Bakanlık yetkilileri, sınıf öğretmeni için kaynağından yeterli başvuru olmaması durumunda emeklililerden yararlanma yoluna gidileceğini, bu bakımdan şimdiden emekli öğretmenlerin alınıp, alınmayacağını kesinleşmediğini belirttiler.

  EĞİTİM'e sayfa ayırdığınız için teşekkür ederim. 21'nci yüzyıla girerken, nişin görme engelli bir çocuğu devlet okulları ve bilhassa özel okullar kabul etmiyor. onlardan gelen cevap; ‘‘Statümüzde böyle bir program yok. Kabul edemeyeceğiz.’’

  Statülerinde böyle bir program olabileceğini anlatmama ve 1998 6 Haziran Cuma günkü Resmi Gazete de yer almasına rağmen neden halen kabul edilmiyor.

  Ben bir anne olarak bu olayı size yazmakla kalmayacağım. Milli Eğitim Bakanı Metin BOSTANCIOĞLU'na da bildireceğim. Ve kendilerinden müspet veya menfi cevap yerine, olumlu her Türk vatandaşı gibi istediğimiz okula kaydının yaptırılmasında yardımcı olmasını rica edeceğim. ş'zel Okullar kendi statşlerinden, daha sonra da Milli Eğitim'e sığınarak devletin statülerinden bahsediyorlar. Benim çocuğum gezegenden gelmedi ve elbette Türkiye'de onun bir çok öncelikleri olması gerekiyor.

  Candan KALKANLI

  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kendilerine başvurulması gerektiğini bildirdi. Köşemize yolladığınız mektupta çocuğunuzun bundan önce eğitim görüp görmediği, okuma yazma yeterliliği belirlenmediği için eldeki bilgilerin eksikliği nedeniyle kesin cevap veremediler.

  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün telefonu:0312- 222 81 14

  Mektup, telefon, faks ve e-mail'inizi bekliyoruz

  Tel: 0212 / 677 03 66

  Faks: 0212 / 677 03 40

  e-mail: acandabak@hurriyet.com.tr

  Adres: Hürriyet Gazetesi

  Eğitim Sayfası

  Medya Towers, Güneşli-34544

  İSTANBUL  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı