Gündem Haberleri

  Pano

  Hürriyet Haber
  18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1997 yıIında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldum. İş sınavlarında sürekli karşıma çıkan denklik meselesini merak ediyorum. Yüksek puanlarla girdiğimiz ve neredeyse Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki derslerin çoğunu gördüğümüz okulumuz mezunların uzmanlık ve benzeri sınavlara girip giremeyeceği konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim. Bir okulun denklik belgesi alması için gerekli şartlar nelerdir.

  Bengü ALGÜL

  Sizin bitirdiğiniz okul İletişim Fakültesi. Ağırlık dersler iletişimle ilgili. Onun için Siyasal Bilgiler Fakültesi'yle denk sayılmaz. Bu fakültenin eğitim ağırlıkları bölümlerine göre de değişmektedir. Uzmanlık sınavını açan kurumların, sınava katılacaklarda aradığı nitelikler önemli. Adayların mezun olduğu üniversite ya da fakülteler arasında ‘‘iletişim’’ alanı da geçerse sözkonusu sınava katılabilirsiniz. Denklik bilgileri içinse YÖK'e başvurmak gerekir.

  3 yıl Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde okuduktan sonra Girne Uluslararası Amerikan Üniversitesi'ne geçiş yapan öğrenci velisiyim. Bu okulun vereceği diplomanın YÖK tarafından onaylanıp onaylanmayacağı konusunda endişe duymaktayım.

  Gazetenizde bir süre önce çıkan haberde bu okulun 1998-99 ÖSYM Kılavuzu'ndan çıkacağı yazılmıştı. Ayrıca okulun kampus olmadığı gerekçesi ile YÖK tarafından tanınmayacağı söylendi. 4 yıldır öğretim gören bu öğrencinin hakları ne olacak? Bu konuda bizleri aydınlatmanızı rica ederiz.

  Yalçın Öztürk

  YÖK yetkilileri, 1999 kılavuzunda Uluslararası Amerikan Üniversitesi'ni tanımadıklarını belirttiler. Ama, şu ana kadar öğrenciliği devam edenlerin denkliğinin kabul edileceğini açıkladılar. Sizinki özel bir durum. Bunun için YÖK'le temasa geçin. 0312-298 71 42 Tülay Ersak'la görüşmeniz gerekiyor. Eğer, Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni bitirip, yatay geçiş şartlarını yerine getirerek, Uluslararası Amerikan Üniversitesi'ne geçtiyseniz diplomanız geçerlidir. YÖK, geçmişe yönelik hakları kabul ediyor.

  Mektup, telefon, faks ve e-mail'inizi bekliyoruz

  Tel: 0212 / 677 03 66

  Faks: 0212 / 677 03 40

  e-mail: acandabak@hurriyet.com.tr

  Adres: Hürriyet Gazetesi Eğitim Sayfası Medya Towers, Güneşli-34544

  İSTANBUL  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı