Gündem Haberleri

  Pano

  Hürriyet Haber
  11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meslek okulu çaresizliği

  Ben meslek yüksek okulu mezunlarının sömürülmesini anlatmak istiyorum. Ben ve benim gibi birçok arkadaşım dışarda iş bulma şansından yoksunuz. Branşlarımızla ilgili başvurularda bulunduğumuzda, bizi '2 yıllık mezunları almıyoruz' diye geri çeviriyorlar. Çoğumuz o kadar emek verip bitirdiğimiz bölümlerden tamamen ilgisiz yerlerde sırf işsiz kalmamak için girip çalışıyoruz.

  Diplomalarımız da, kitaplığımızın bir yerlerinde öylece bize bakıp duruyor. Bu, yıllardır böyle süregeliyor. Çok nadir olarak şansı yaver giden arkadaşlarımız da branşları üzerine çalışıyorlar. Böyle bir Türkiye ortamında sürekli bir araştırma içindeyiz. Her fırsattan yararlanmaya çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yıllar önce ortaya attığı bir söz üzerine büyük şehirlerimizde bulunan üniversitelerimizde bizlere de 'Pedagojik Formasyon Dersleri' verilerek, elimize birer belge tutuşturuyorlar. O belge var ya, artık öğretmenlik yapabilir ve işsiz kalmayız diye düşünüp öğretmenlik atama dönemlerinde heyecanla gidip ilanlara baktığımızda ne yazık ki, 'Meslek Yüksekokulu Mezunu' kelimesini göremeyip hayal kırıklığı ile geri dönüyoruz.

  Ben kendi adıma 4 yıldır böyle bir durum içindeyim. Üzüldüğüm nokta, gerçekten öğretmenlik mesleği yapmak istiyordum. Ama olanaklarım ancak 'Bilgisayar Programcılığını' bitirme imkanı tanıdı. Yıllardır meslek yüksekokulu mezunlarını sözleşmeli olarak bile almayan Milli Eğitim Bakanlığı neden hálá üniversitelerde verilen 'Pedagojik Formasyon Kurslarını' yasaklayıp bizim sömürülmemize 'DUR' demiyor. Herkes maddi ve manevi olarak sömürülmemize sırtını dönüp de bakmıyor. 'Kardeşim yeter artık, madem bunlara öğretmenlik hakkı tanımayacaksınız o zaman üniversitelerin haksız kazancı sağlamasına izin vermeyin' demiyorlar. Lütfen! Lütfen! Lütfen! Artık yeter. Ya, bize bu hakkı tanısınlar, diplomalarımız bir işe yarasın, ya da artık bize bu kursu vermesinler.

  Sevda KARAKAYA

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne ait e-mail adresine de soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Adres: Basinmus@ meb.gov.tr  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı