Gündem Haberleri

  Pankartçı öğrenciler için karar günü

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversite harçlarına yapılan zamları protesto etmek için TBMM dinleyici localarında ‘Harçlara Hayır’ pankartı açtıkları gerekçesiyle yargılanan öğrencilerin de aralarında bulunduğu 12 sanıklı davada, Ankara DGM kararını bugün açıklayacak.

  Hacettepe Üniversitesi'nde okuyan ve harçlarını ödeyemedikleri için üniversitelerine kayıt yaptıramayan 8 öğrenci, ‘Paralı eğitime hayır’ yazılı bir pankart açmışlardı. Yargılama sonunda 6 Aralık 1996'da görülen 6'cı duruşmada, Ankara 2 No'lu DGM, sanıklardan Ahmet Aşkın Doğan, Bülent Karakaş, Özgür Tüfekçi, Metin Murat Kalyoncugil'e ‘Örgüt üyeliği’ suçundan 18 ay 20'şer gün ağır hapis ve 1'er milyon lira da ağır para cezası verdi. Mahmut Yılmaz'a ise ‘Örgüt üyeliği ve molotof atmak’ suçlarından 12.5 yıl hapis cezası veren DGM, Deniz Kartal, Elif Kahyaoğlu, Nurdan Bayşahan'a da örgüte yardım ve yataklık suçundan 3 yıl 9'ar ay hapis cezası vermiş, Kahyaoğlu tahliye edilmişti. Diğer 7 sanık da beraat etmişti.

  Yargıtay 9'ncu Ceza Dairesi ise 18 mart 1998'de, 7 öğrencinin beraat kararlarını oybirliğiyle onaylarken, yerel mahkemenin 8 öğrenciye verdiği cezaları da bozdu. Yüksek Mahkeme, dosyadaki kanıtların karar oluşturmak için yetersiz olduğuna işaret ederken, Devrimci Gençlik isimli bir örgütün olup olmadığının araştırılması gerektiğini de bildirdi.

  Bozma kararından sonra Ankara DGM'de görülen davada, DGM Cumhuriyet Savcısı Ünal Haney, esas hakkındaki mütalaasında 3 sanığın beraatini isterken, diğer sanıkların yasadışı örgüte yardım ve yataklık yapmak, silahlı çete üyeliği ve bomba atmak suçlarından 4.5 yıldan 34.5 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırılmalarını talep etti. 13 Temmuz'da görülen duruşmada ise 5 tutuklu sanık daha tahliye edilince tüm sanıkların tutuksuz yargılanmasına başlandı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı