Gündem Haberleri

  Pankartçı çocuklardan devlete 30 milyarlık dava

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DERSLERİN boş geçmesini protesto etmek için ‘‘Öğretmen istiyoruz’’ yazılı pankart açtıkları gerekçesiyle yargılanıp, beraat eden altı çocuktan üçü hak arıyor. Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran G.Ü, Y.T ve D.D, Maliye Bakanlığı aleyhine 10'ar milyar liralık tazminat davası açtı.

  Avukat Derya Bayır aracılığıyla mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, Gaziosmanpaşa Atatürk Çiftliği İlköğretim Okulu öğrencileri G.Ü, Y.T ve D.D'nin üç yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkıp, beraat ettikleri hatırlatıldı. Çocukların haksız yere gözaltına alınarak, 3-4 saat Gazi Merkez Karakolu'nda tutulduğu vurgulanarak, ‘‘Çocukların yakalanması ve gözaltına alınması hukuksal olarak, Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere, yakalama ve gözaltına alma, ifade alma yönetmeliğine ve demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırıdır’’ denildi. Türkiye'nin altına imza atığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, çocuklara, kendi durumlarını ilgilendiren her konuda görüşlerini serbetçe ifade etme hakkı tanıdığı belirtildi.

  Çocukların psikolojik açıdan yıprandığına dikkat çekilerek, ‘‘Çocuklar yaşlarının kaldıramayacağı muamelelere maruz kaldı. Dersleri bozuldu. Ceza alma korkusu ve pişmanlık duygusu ileride telafisi mümkün olmayan hasarlar meydana getirdi’’ denildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı