Gündem Haberleri

  Paniğe gerek yok

  Erdoğan PAÇİN Işıl ARSLAN-Erdem ÖZCAN,(DHA)
  14.10.2005 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuş gribinin Tarım Bakanlığı’nın ‘zamanında müdahalesiyle’ kontrol altına alındığını söyledi. Akdağ, paniğe gerek olmadığını belirterek, ‘Kanatlılar arasında gelişen bir hastalık, bir bölgede görüldü’ dedi.

  SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Balıkesir’in Kızıksa Beldesi’nde görülen kuş gribi olaylarının Tarım Bakanlığı’nın /images/100/0x0/55eb2feff018fbb8f8b0fde8‘gayet iyi hazırlanmış bir biçimde, yerinde ve zamanında müdahalesiyle’ kontrol altına alındığını söyledi. Kuş gribiyle ilgili kamuoyunun Tarım ve Sağlık bakanlıkları tarafından bilgilendirilmeye devam edileceğini belirten Akdağ, şöyle konuştu:

  ‘Mutlaka ihtiyatlı olmalıyız, dikkatli olmalıyız, ülke olarak hazırlıklı olmalıyız, Dünya Sağlık Örgütü’nün muhtemel bir grip salgını uyarılarına karşı ev ödevlerimizi iyi yapmalıyız. Ama bunun ötesinde herhangi birşey yok. Muhtemel bir grip salgını sadece Türkiye için değil, bütün dünya için risk olarak belirlenen bir husus. Bu sanki sadece Türkiye’nin sorunuymuş gibi yansıtılması doğru değil.’

  Akdağ,
  AB Komisyonu’ndan yapılan virüsün öldürücü olduğu yönündeki açıklamayla da ilgili şunları söyledi:

  ‘Bu kanatlılarda vaka görülmeden önce biz bu grip salgını, yeni bir virüsle, ilgili temmuz ayından itibaren Sağlık Bakanlığı olarak bir ulusal program hazırlamaya başladık. Bu programı çok geniş katılımlı olarak, üniversitelerimizden öğretim üyelerimizle ve sektörün diğer bileşenleriyle yapıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölge toplantısına katıldığımızda da Türkiye’nin bu hazırlıklara en erken başlayan bir kaç ülkeden biri olduğu ifade edildi. Şu anda tespit edilmiş olan, kanatlılar arasında gelişen bir hastalık, bir bölgede görüldü yalnızca. Bu virüsün bulaştırıcılığı çok da yüksek değil, paniğe geerek yok. Bütün dünyada bugüne kadar tespit edilen vaka sayısı 116’dır.’

  Gereksiz yere ilaç kullanmayın

  SAĞLIK Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, kuş gribi nedeniyle karantina altına /images/100/0x0/55eb2feff018fbb8f8b0fdeaalınan bölgedeki tavuk çiftliklerinde çalışanların, grip belirtileri açısından izlemeye alındığını ve tedbir olarak antiviral ilaç verildiğini bildirdi. Buzgan, antiviral ilacın herhangi bir risk taşımayan, bölgedeki kanatlı hayvanlarla temas halinde bulunmayan kişilerce kullanımının gereksiz olduğunu vurgulayarak, ‘Kimse paniğe kapılmasın. İlacı, kanatlılarla temas dışında kimsenin kullanmasına gerek yok’ dedi. Tavuk çiftliklerinde çalışanlara grip aşısı olmalarını önerdiklerini belirten Buzgan, ‘Çünkü bu kişilerin, hem normal grip virüsünü, hem de kuş gribi virüsünü taşımaları halinde antijenik değişim kolay olur, mutasyon meydana gelir. Normal gribe karşı korunma, insandan insana geçiş için de bir tedbir olur’ diye konuştu. Herhangi bir salgın halinde kullanılmak üzere, koruyucu özelliği olan bu ilaçtan tedbiren Türkiye’de 500 bin kutu bulunmasını amaçladıklarını anlatan Buzgan, niyet mektubu çerçevesinde ilgili ilaç firmasından, ilk etapta 300 bin kutunun kısa sürede sağlanmasını istediklerini ifade etti.
  Ekipler işbaşında

  KIZIKSA’da yaşayan vatandaşlar, telef olan hindilerde çıkan, hayvandan insana bulaşan ölümcül H5N1 virüsü tehlikesini, televizyon haberlerinden öğrendi. Beldede H5N1 şoku yaşanırken, bölgede kanatlı hayvanları itlaf eden ekipler, tekrar ilçeden beldeye gelip bu kez başıboş dolaşan kanatlıların itlafına başladı.

  Dezenfekte tamam itlaf 8 bin 500’ü buldu /images/100/0x0/55eb2feff018fbb8f8b0fdec

  BALIKESİR’in Manyas İlçesi Kızıksa Beldesi’nde kuş gribi önlemleri devam ediyor. 2 bin kişinin yaşadığı beldedeki sokak ve mahalleler, traktör arkasına konulan zirai ilaç ve fıskiye yardımıyla dezenfekte edildi. Balıkesir’in Manyas İlçesi’ne bağlı Kızıksa Beldesi’nde bugüne kadar 8 bin 583 kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildirildi. İtlaf edilen hayvanların ücretlerini ödeneceğinin açıklanması üzerine daha önce kanatlı hayvanları saklayan ailelerin, görevlileri arayıp, ‘Bizde de tavuk, hindi var’ ihbarı yapmasına neden oldu. Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamada ‘Kanatlıları itlaf edilen kişiler adına, hayvan bedelleri banka hesaplarına geçirilmiştir. Hak sahiplerine toplam 94 bin 224 YTL ödeme yapılmıştır’ denildi. Manyas’ta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkililer, koruyucu ilacı imal eden Roche’un, bölgede kullanılmak üzere Balıkesir Sağlık Müdürlüğü’ne toplam 5 bin kutu ‘Tamiflu’ adlı koruyucu ilaç gönderdiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı