Gündem Haberleri

  Pamuk'tan AB'ye uyarı

  FRANKFURT(ANKA)
  25.10.2005 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Yazar Orhan Pamuk, Avrupa Birliği içindeki Türkiye karşıtı kampanyaların Türkiye’de AB karşıtı milliyetçiliğin yükselmesine neden olabileceği uyarısında bulundu. Pamuk, "Sürekli kapıyı çalan ve reddedilen birini hayal edin. Sizce de kızgın olmaz mı?" dedi.

  Almanya’da bir grup üst düzey siyasi ve edebiyatçıya konuşan Pamuk, Avrupa’da yükselen Türkiye karşıtlığına dikkat çekerek, bunun tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini söyledi. Pamuk, Türkiye karşıtı kampanyaların Türkiye’de de milliyetçiliği yükseltebileceği ve AB karşıtlarını güçlendirebileceğini vurguladı.

  Geçtiğimiz pazar günü Alman yayıncıların barış ödülünü alan Pamuk, Türkiye’nin AB’ye üyelik yolundaki ilk adımı 1963’te attığını ve AB’nin bekleme odasında 40 yıldır beklediğini hatırlattı.

  ANGELA MERKEL’İ ELEŞTİRDİ

  Sözleri Alman basınında da geniş yankı bulan Pamuk, isim vermeden Almanya’nın yeni başbakanı olan ve seçim döneminde Türkiye karşıtı kampanyasıyla dikkat çeken Hristiyan Demokrat lider Angela Merkel’i de eleştirdi.

  Pamuk, "Bana göre son federal seçimlerde Türkiye ve Türk karşıtlığını seçim kampanyalarında kullananlar, Batı ve Avrupa’yla karşı karşıya gelmek isteyen bazı Türk siyasilerden daha az tehlikeli değil" dedi.

  "AB üyeliği için ilk başvuru, devam eden bekleme süreci, umutlar ve verilen sözlerin" Türkiye’nin AB’ye gerçekten üye olacağı düşüncesini arttırdığını söyledi. Pamuk, "Ancak ne yazık ki Avrupa’daki bazı siyasi ve sosyal gruplar Türkiye karşıtı kampanyalarını arttırıyor" diye konuştu.

  53 yaşındaki yazar, "tehlikeli" olarak nitelendirdiği bu tür kampanyaların  Türkiye’de karşı tepki görerek milliyetçiliği ve AB karşıtlığını da güçlendirebileceğini söyledi.

  Pamuk, "Sürekli kapıyı çalan ve reddedilen birini hayal eden. Sizce de kızgın olmaz mı?" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı