Gündem Haberleri

  Pamukova'daki tren kazasının 5. yılında ölenler anıldı

  A.A
  22.07.2009 - 15:17 | Son Güncelleme:

  Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında meydana gelen, 41 kişinin öldüğü tren kazasının 5. yılında, CHP Bursa ve Sakarya teşkilatlarından bir grup vatandaş, hayatlarını kaybedenler anısına raylara karanfil bıraktı.

  CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ve CHP Sakarya İl Başkanı Vahit Serbes, partililerle, 22 Temmuz 2004'te kazanın meydana geldiği yerde saygı duruşu yaptı.

  Kemal Demirel, burada yaptığı konuşmada, 41 kişinin hayatını kaybettiği hızlandırılmış tren uygulamasının, Türkiye'nin tarihine kara bir sayfa daha eklediğini öne sürdü.

  Kaza sonrasında yıllarca hiçbir yatırım yapılmayan demir yollarına “hızlı” kelimesi eklendiğinde trenlerin hızlı olamayacağının kötü bir deneyimle anlaşıldığını ifade eden Demirel, Hükümetin bütün uyarılara rağmen popülist söylemlerle, hızlandırılmış tren seferlerini başlattığını söyledi.

  Demirel, “Hükümet, bilim çevreleri ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı uyarıları hiçe saymış, bilimsel kriterlere dayalı fizibilite raporları yerine, siyasi bir kararla hızlandırılmış tren uygulamasını başlatmıştır. Siyasi kadrolaşma, faciaya giden yoldaki en önemli adım olmuştur. Bilimden uzak, demir yolu deneyimi olmayan, ehliyetsiz ekip, yanlış uygulamaları ve eleştirileri dikkate almayan tutumlarıyla faciaya adeta davet çıkarmıştır” dedi.

  Kaza sonrasında Ulaştırma Bakanı hakkında gensoru önergesi verdiklerini ifade eden CHP Milletvekili Demirel, “Gensoru önergeleri de Hükümet tarafından reddedildi. Ne yazık ki uyarılar dikkate alınmadı. Uyarılar dikkate alınmış olsaydı bugün hayatını kaybeden insanlarımız aramızda olacaktı” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı