Gündem Haberleri

  Pamuk, Köln'de okuma akşamına katıldı

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 14:34 | Son Güncelleme:

  Alman Yayıncılar Birliği'nin Barış Ödülü'nü alan Orhan Pamuk, Köln'de düzenlenen okuma akşamına katıldı. Pamuk, Kar romanından bazı bölümler okudu. Yaklaşık 800 kitapseverin katıldığı okuma akşamını, Frankfurter Allgemeine gazetesinin sanat sayfası redaktörü Hubert Spiegel sundu.

  Pamuk, Kar romanıyla ilgili olarak, “İstanbul dışında geçen ve Türkiye'nin bütün siyasi sorunlarını anlatan bir roman yazmak istiyordum. Romanımda Türkiye'nin mikro kozmosu olacak bir kent gerekiyordu. Daha önce gezmiş olduğum Kars buna en uygun yerdi” dedi.
    
  “TANRI BENİM KULAĞIMA ÜFLEMEDİ”
    
  Pamuk, romanında şiirlerden bahsetmesine rağmen neden şiir yazmadığı sorusunu, şöyle yanıtladı: “Ben şiirin en büyük edebi kültür olduğu bir kültürden geliyorum. Osmanlı elitlerinin hepsi şiiri tanımak zorundaydı. Osmanlı devlet adamlarının bir kısmının divanları vardır. O günkü şiir anlayışıyla günümüz şiir anlayışı aynı değil. Benim kültürümde şair, son on yıla kadar Tanrı'nın, konuştuğu zaman seçip ağzından konuştuğu, kulağına şiir üflediği çok özel seçkin bir yaratıktır. Romancıysa bir katip gibi yazar da yazar. Yakın zamana kadar itibarlı edebiyatçı Türkiye'de her zaman şair olmuştur. Kendim için bu katip gibi yazıyor eleştirilerini bildiğim için ben de şu şakayla cevap verirdim. Ben de sizler gibi Tanrı'nın benim kulağıma bir şeyler üflemesini bekledim ama hiçbir şey gelmedi. Bunun üzerine Tanrı bana eğer bir şey fısıldasaydı acaba ne fısıldardı diye hayal etmeye başladım. Hayal ettiklerim işte yazdığım yedi romandır. Kitapta tarif edilen şiirlerin kitapta olmaması eleştirisine gelince, Tanrı bana beklememe rağmen şiir üflemedi. O halde kitapta şiir olmamalıydı.”

  Orhan Pamuk'un kitaplarını Almanya'da yayınlayan Michael Krüger, Pamuk'un ilk iki romanının Almanca'ya çevrilmediği için üzgün olduğunu belirterek, en son romanı olan İstanbul'u çok yakında piyasaya sunacaklarını söyledi.

  Yazar Orhan Pamuk, daha sonra hayranlarına kitaplarını imzaladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı