Gündem Haberleri

  Pamuk kararı Türk hükümetini rahatlatacak

  ANKA
  23.01.2006 - 11:01 | Son Güncelleme:

  The Times gazetesi, Pamuk hakkındaki davanın düşmesinin Türk hükümetini rahatlatacağını savunurken The Guardian, Pamuk hakkındaki suçlamaların hükümetin reformist kanadını mahcup ettiğini belirterek, Adalet Bakanı Çiçek’in dava konusundaki hızla karar almayı reddettiğini öne sürdü. New York Times da, davanın Türkiye için bir test olduğunu vurguladı.

  Yazar Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesi, yurt dışında yankı yaptı. The Times gazetesi, davanın düşmesinin Türk hükümetini rahatlatacağını savunurken The Guardian, Pamuk hakkındaki suçlamaların hükümetin reformist kanadını mahcup ettiğini, Adalet Bakanı Çiçek’in ise dava konusundaki hızla karar almayı reddettiğini öne sürdü. New York Times da, davanın Türkiye için bir test olduğunu vurguladı.

  TIMES

  İngiliz The Times gazetesi, davanın düşmesinin, Türkiye’nin AB standartları düzeyine getirilmesi çabalarının arkasında durması için AB’nin baskısı altındaki Türk hükümetini rahatlatacağı yorumunu yaptı. AB’nin bu haftadan itibaren Türkiye’nin adalet sistemini gözden geçirmeye başlayacağını da kaydeden gazete, Pamuk davasının ifade özgürlüğü davalarının en önemlisi haline geldiğini belirterek "Mahkum olsaydı, yoksul ve büyük çoğunlukla Müslüman olan bir ülkenin AB’ye katılmasına karşı çıkanların emeğine yağ sürmüş olacaktı" ifadesini kullandı.

  GUARDIAN

  Diğer İngiliz gazetesi The Guardian ise, Türk yetkililerinin, hakkındaki suçlamaları düşürerek Pamuk’un düşüncesini ifade ettiği için mahkum olmasının uluslararası alanda yaratacağı tepkileri önlediklerini belirtti. Pamuk hakkında dava açılmasının Türk hükümetinin reformist kanadını mahcup ettiğini savunan gazete, "Güçlü bir milliyetçi olarak değerlendirilen Sayın Çiçek (Adalet Bakanı) Pamuk’un ülkeden özür dilemesini istedi. Bakan ayrıca, yargıç davayı bakanlığa götürdüğünde hızla karar almayı da reddetti" iddiasında bulundu.

  NEW YORK TIMES

  Adalet Bakanlığı’nın Pamuk davasına ilişkin kararına dikkat çeken New York Times da, Türkiye’nin dava nedeniyle uluslararası insan hakları savuncuları ve hükümetlerden ağır eleştiriler aldığını belirterek davanın Türkiye’nin ifade özgürlüğüne olan bağlılığının bir testi olarak değerlendirildiğini vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı