Gündem Haberleri

  Pamuk hakkındaki takipsizlik kararına itiraz

  Funda KESKİN/İSTANBUL, (DHA)
  02.01.2006 - 16:59 | Son Güncelleme:

  Orhan Pamuk hakkında Şişli Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan Avukat Kemal Kerinçsiz savcılığın ‘takipsizlik’ kararına itirat etti.

  Avukat Kemal Kerinçsiz bugün verdiği ıyan itiraz dilekçesinde Pamuk hakkında verilen takipsizlik kararının ortadan kaldırılmasını istedi. Kemal Kerinçsiz itiraz dilekçesinde Orhan Pamuk’un soruşturma dosyasına giren yazılı savunmasında söylediğini öne sürdüğü sözler ile gazetede yayınlananların farklı olduğunu savundu. Kerinçsiz, Orhan Pamuk’un Alman ‘Die Welt’ gazetesinde “AKP’yi Türk demokrasisi için tehdit olarak görmüyorum. Maalesef tehdit daha çok bazen demokratik gelişmeyi engelleyen ordudur” dediğini öne sürdü.

  Kerinçsiz, Şişli Savcılığı’nın başlattığı soruşturma dosyasına yazılı ifade veren yazar Orhan Pamuk'un ‘Türkiye’de Türk Ordusu'nun zaman zaman demokrasi yönünden engel olduğu’ söylediğini ancak, yayınlanan demeci ile arasında fark olduğunu savundu. Kemal Kerinçsiz, savcılığın bu iki ifadenin hangisinin doğru olduğunun belirlenmeden, orijinal metin incelenmeden verilen takipsizlik kararının usüle aykırı olduğunu savunarak takipsizlik kararının kaldırılması için Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

  Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Orduya Hakaret’ iddiasıyla başlatılan soruşturması takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştı. 2005/53167 hazırlık numaralı soruşturma dosyasına 1 sayfadan oluşan ve kendi el yazısızla kaleme aldığı savunmasını 26 Aralık'ta gönderen Orhan Pamuk, şu görüşü savunmuştu.

  “Aldığım bir ödül nedeni ile yaptığım genel bir röportajın bir yerinde, ‘Türkiye’de Türk Ordusu'nun zaman zaman demokrasi önünde engel olduğunu’ söyledim. Türkiye’de, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül askeri darbe yönetimlerinin bağlamında, Türk Ordusu'nun -zaman zaman demokrasiyi- kesintiye uğrattığı anlamında bir beyanda bulundum. Bu beyanımla ilgili olarak basında yer alan çeviri ve yazım hataları bana ait değildir. Verdiğim her mülakatta, yaptığım her konuşmada, röportajda suç unsuru olduğu kanısıyla, ön yargılı olarak hareket eden kişilerin, savcılara şikayet ederek ‘düşünce özgürlüğüm’ önünde dolaylı bir baskı yaratmak istediklerini düşünüyor, sayın savcılığınızın bu tür girişimlere imkan vermeyeceğine inanıyorum. Hakkımdaki asılsız ve mesnetsiz şikayet ile ilgili olarak yürütülen soruşturmada, dosya üzerinde yapılacak inceleme ile takipsizlik kararı verilmesini talep ediyorum. Saygıyla.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı