Gündem Haberleri

  Palo Alto film yapımcıları bekliyor

  Hürriyet Haber
  05.05.2011 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Büyük teknoloji şirketlerine ve Stanford Üniversitesine ev sahipliği yapan ABD'nin Palo Alto kenti, 29 Eylül-2 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek uluslararası film festivaline hazırlanıyor.

  İlk kez düzenlenecek festival kapsamında dünyanın her yerinden film yapımcıları için bir yarışma düzenleniyor. Yapımcılardan aksiyon, animasyon, mobil telefon veya belgeselden oluşan kısa filmlerini göndermeleri isteniyor.

  Konunun tamamen yapımcılara bırakıldığı yarışmada kazanan kısa film, festivalde izleyiciyle buluşacak. İlgilenenler 30 Mayıs'a kadar Türkçe dil desteği mevcut olan “Talenthouse” internet sitesinden filmlerini gönderebilecek.

  Talenthouse adında Silikon Vadisi merkezli uluslararası bir sanatçı platformunda pazarlama direktörü olarak çalışan Burcu Çetin, yaptığı açıklamada, Facebook, Google, Twitter gibi teknoloji şirketlerinin merkezlerinin bulunduğu Palo Alto'da uluslararası film festivali düzenleneceğini söyledi.
  “2011 Palo Alto Uluslararası Film Festivali”nin (PAUFF) yeni teknolojilere odaklanarak sanat ve teknoloji arasındaki karşılıklı etkileşimi araştıracağını belirten Çetin, “Festivalin hedefi gelecekteki sinematik devrimlerin eğitim ve eğlence yoluyla yükselmesini kolaylaştırmak. Ayrıca sanatçı, medya ve teknoloji uzmanlarını büyük bir sinema deneyimi için samimi bir ortamda buluşturmayı amaçlıyor” dedi.
  Festivalin dünyanın her yerinden yapımcılar için bir yarışma düzenlediğini anlatan Çetin, aksiyon, animasyon, mobil telefon veya belgesel türündeki kısa filmlerin yarışmaya katılabileceğini belirtti.

  Kazanan kısa filmin festivalde izleyiciyle buluşacağını kaydeden Çetin, “Kısa filmin konusu tamamen yapımcılara bırakıldı. Filmin süresinin 30 dakikadan daha az olması isteniyor. Büyük ödülü kazanan bir kısa film olacak. En yüksek oyu alan 30 kısa film arasından 3 kısa film daha seçilecek. Festival jürisi gerekirse en yüksek oyları alamayan filmler arasından da kazanan seçebilir, bu tamamen onların festival için en uygun filmi aramalarına bağlı olan bir durum” diye konuştu.

  İlgilenen film yapımcılarının 30 Mayıs'a kadar Talenthouse internet sitesinden (www.talenthouse.com) yarışmaya katılabileceğini anlatan Çetin, şöyle devam etti:
  “Büyük ödülü kazanan kısa film festivalde gösterilecek. Ayrıca festivalden ve Talenthouse'dan ödülünü alacak. Yapımcıya Adobe Creative Suite 5'in bir kopyası hediye edilecek. Seyahat, konaklama, gösterim, workshop ve konuşmalar için biletler festival ve Talenthouse tarafından sağlanacak.
  Kazanan diğer 3 kısa film de izleyicilerle buluşacak ve festivaldeki tüm gösterim, workshop ve konuşmalar için kendilerine biletler verilecektir. Oylamaya Türkçe dil desteği olan Talenthouse internet sitesinden isteyen herkes katılabilecek. 31 Mayıs'ta başlayacak olan oylama 7 Temmuz'da sona erecek. Kazanan 14 Temmuz'da açıklanacak.”
  Çetin, yarışmaya ilişkin detaylara Türkçe dil desteği mevcut Talenthouse internet sitesinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı