Gündem Haberleri

  Palandöken'de çığ düştü

  Erzurum
  09.02.2005 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Erzurum'da Palandöken Kayak Merkezi'nde çığ düştü. Erzurum Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birlik Müdürü Yalçın Mumcu, Palandöken Kayak Merkezi yakınlarındaki Yusuf Deresi mevkiinde çığ düştüğünü söyledi.

  Mumcu, çığ altında insan olup olmadığının henüz bilinmediğini ve bölgede 40 kişilik bir ekibin çalışmalara başladığını belirterek, 20 kişilik bir ekibin de bölgeye seyir halinde olduğunu kaydetti.

  Karanfil, olayın Palandöken'de Ejder Tepesi'nin alt kısmında Yusufun Deresi olarak adlandırılan pist dışı bölgede, snowboard yapan 2 kişinin kayak yapması sonucu meydana geldiğini söyledi.

  Erzurum Vali Yardımcısı Aslan Karanfil, Palandöken Kayak Merkezi'nde meydana gelen çığda arama-kurtarma çalışmalarını yoğun fırtına ve tipi nedeniyle durdurmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

  Çığ bölgesinde yoğun tipi ve fırtınanın yaşandığını anlatan Karanfil, arama-kurtarma ekiplerinin can güvenliğini riske atabilecek bir ortam olduğunu için çalışmalarını durdurmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Karanfil, çalışmalara tekrar başlanması için tipi ve fırtınanın dinmesini bekleyeceklerini kaydetti.

  “KAR KÜTLESİ ALTINDA KALMAMIŞ OLABİLİR”

  Çığ bölgesinde sadece 30-40 santimetre yüksekliğinde bir kar kütlesinin bulunduğuna dikkat çeken Karanfil, “Çığ altında kaldığından şüphelenilen kişinin bu kar kütlelerinin altında bulunmadığını da düşünüyoruz. Vitali Pakhomov'un bölgede kaybolmuş olabileceğinden şüpheleniyoruz” diye konuştu.

  Karanfil, Vitali Pakhomov'un babası Alexander ile bölgede snowbord yaptıklarının belirlendiğini bildirdi.

  Bu arada, olay bölgesinde bulunun baba Alexander Pakhomov çığ bölgesinden kar üstü araçla kayak merkezine getirildi. Üzgün olduğu gözlenen baba Pakhomov'un gözyaşlarını tutamadığı dikkat çekti.

  TURİSTLER RİSK ALIYORLAR

  Vali Güvenç, kayak merkezinde pistlerin tamamen kontrol altında olduğunu herhangi bir risk bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

  “Ancak bazı turistler bütün uyarılara rağmen snowboard yapmak için pist dışında kalan tehlikeli bölgelere gidiyorlar. Sonucunda da maalesef böyle üzücü olaylar meydana geliyor. Bu konuda otel yetkilileri, turistleri uyarıyorlar. Hangi bölgelerin tehlikeli olduğu konusunda detaylı bilgiler veriliyor. Fakat macera arayışında olan bazı turistlerimiz tüm uyarılara rağmen bu tehlikeli bölgelere gidip snowboard yapmak istiyorlar.”

  Bu arada, Palandöken Turizm Merkezi'ndeki otel yetkilileri, bölgede misafirlerinin bulunup bulunmadığının araştırıldığını ifade ettiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı