Gündem Haberleri

  Palamudun tanesi 9 YTL'ye yükseldi

  Hürriyet Haber
  12.10.2008 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Akçakoca Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, küresel ısınmanın Karadeniz bölgesinde balık üretimini etkilediğini söyledi. Palamut Balığının tanesinin 9 YTL'ye yükseldiği belirtildi.

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Karadeniz'de küresel ısınmanın etkisi ile geçen yıllara oranla balık üretiminin oldukça azaldığı gözlendi. Özellikle avlanma yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından Karadenizde avlanan balıkçılar tarafından palamut balığının yok denecek kadar az olduğu ifade edildi.

  Tezgahlarda tanesi 9 YTL'den alıcı bulan palamutun fiyatının, bu ayın sonlarına doğru daha da yükselebileceği belirtildi.

  Akçakoca Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, avlanma yasağının sona ermesinin ardından denize açılan balıkçıların hayal kırıklığına
  uğradıklarını bildirerek, şunları söyledi:

  “Karadeniz bölgesinde avlanan balıkçılarımız geçen yıllara oranla elleri boş olarak dönüyorlar, bölgemize İstanbul ve Samsun bölgesinden gelen büyük tekneler, tam donanımlı radarları olmasına rağmen elleri boş dönüyorlar.

  Karadenizde balığın az ve hemen hemen yok denecek kadar olmasını küresel ısınmaya bağlıyoruz, dengesiz hava değişimleri suyun sıcaklığının aniden değişmesi, balık üremesini ve yumurtlama dönemlerini etkiledi. Bu nedenle balık çok az. Balığın az olması özellikle tezgahlarda balık fiyatlarını yükseltmektedir, palamut balığı rekora koşuyor. Tanesi 9 YTL'den alıcı buluyor.Bu fiyat ileri tarihlerde daha da yükselebilir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı