GeriGündem Palalı saldırgan Sabri Çelebi Fas'ta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  349
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Palalı saldırgan Sabri Çelebi Fas'ta

Palalı saldırgan Sabri Çelebi Fas'ta
refid:23711156 ilişkili resim dosyası

Taksim'de Gezi Parkı eylemcilerine pala ile saldıran Sabri Çelebi gözaltına alınıp kaçma şüphesi olmadığı için serbest bırakılmıştı. Çelebi'nin savcının serbest bırakılmasına itiraz ettiği günün ertesi 10 Temmuz çarşamba günü Fas'a gittiği ortaya çıktı. Çelebi'nin neden Fas'a gittiği tartışılırken bunun bir tesadüf olmadığı anlaşıldı. Sabri Çelebi, eşi Fas vatandaşı olduğu için o ülkeyi tercih etmişti. Bu arada Çelebi'nin Fas kralının resminin yanında çektirdiği bir kare de Twitter'da paylaşılıyor.

/images/100/0x0/55ea618df018fbb8f87c3a8b
Polis yetkilileri, Çelebi hakkında mahkemenin verdiği bir yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol talebi olmadığını belirtti. Bu nedenle de Çelebi yurtdışına rahatlıkla çıktı.

Gezi Parkı olayları sırasında cumartesi günü Talimhane'de polisten kaçan kalabalığı palayla saldıran ve esnaf olduğu belirtilen Sabri Çelebi, pazar günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Nöbetçi savcılıkta yapılan sorgunun ardından Sabri Çelebi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Mahkeme, şüphelinin üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklanmanın bir tedbir olması, şüphelinin sabit ikametgah sahibi olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçelerini göz önünde bulundurarak tutuklanma talebinin reddine karar verdi.

İŞTE TAKSİM'DEKİ PALALI DEHŞETİN FOTOĞRAFLARI

SAVCI 47 SAAT SONRA İTİRAZ ETTİ

Ancak salı günü savcılık, Sabri Çelebi'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz eden savcılık, ‘suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu’ gerekçe göstererek Sabri Çelebi'nin tutuklanmasını talep etti. Savcının bu talebini İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme heyeti, savcılığın itirazını yerinde bularak, Sabri Çelebi hakkında bugün yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi. 

BURAYI GÖRMEDEN DÖNME!

Palalı'nın yurtdışına çıktığı belirlendi. Kazablanka tatil cennetlerinden biri.Hafızalarda Michel Curtiz'in yönettiği, başrollerini ise Humprey Bogart ve Ingrid Bergman'ın üstlendiği 1942 yapımı Hollywood klasiği "Casablanca" filmiyle yer edinen Kazablanka kenti, 210 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun minareli camisi olan İkinci Hasan Camii'ne de ev sahipliği yapıyor. Kazablanka'ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında ise tarihi Habus bölgesi ve turistik La Corniche bulvarı geliyor.

HAKİMDEN GİZLİLİK KARARI İSTEĞİ

Dün hakkında yakalama kararı çıkarılan Palalı hakkında 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi hakimi, soruşturmaya gizlilik kararı getirilmesini istedi.

YAKALAMA KARARI ALINDI ANCAK...

İtirazı değerlendirilen İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, kasten yaralama ve polise direnme suçlarından Çelebi hakkında yakalama kararı çıkarttı. Çelebi’nin yanında bulunan Şeyhmus Kırmızı, Ahmet Girgin ve Murat Ertekin hakkında ise yurtdışına çıkış yasaklı adli kontrol kararı alındı. Mahkeme dün sabah saatlerinde karar almasına rağmen UYAP’taki (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sorun nedeniyle kararı bilgisayar sistemine işleyemedi. Şüpheliler hakkındaki karar, UYAP’ta görünmeyince polis gün boyu işlem yapmadı. Hâkimin kararı 18.00 sıralarında sisteme girebildi.

SAVCI İTİRAZ ETTİKTEN BİR GÜN SONRA FAS'A GİTMİŞ

Yakalandıktan sonra savcılığın itirazı üzerine İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında yakalama emri çıkartılan Sabri Çelebi'nin savcının serbest kalmasına itiraz ettiği günün ertesi yani 10 Temmuz çarşamba günü Fas’a gittiği belirlendi. Çelebi’nin Atatürk Havalimanı’ndan saat 16.30’daki Kazablanka seferiyle uçtuğu ve 10 Ağustos günü dönmek üzere dönüş bileti aldığı öğrenildi..
Yetkililerden alınan bilgiye Sabri Çelebi’nin yurt dışına kaçtığı gün hakkında yakalama emri olmadığı için işlem yapılmadı.

FAS KRALI'NIN RESMİNİN YANINDA POZ VERMİŞ

Avukat Efkan Bolaç Twitter hesabından Sabri Çelebi'nin Fas Kralı'nın resminin yanında çektirdiği bir fotoğrafını paylaştı.

Palalı saldırgan Sabri Çelebi Fasta

İŞTE PALALININ RESMİ

Palalı saldırgan Sabri Çelebi Fasta

HASTA ZİYARETİNE GİTMİŞ

Sabri Çelebi'nin avukatı Turan Öner, "Müvekkilim, ameliyat olan kayınpederini ziyaret etmek için Fas'a gitti. Kaçmadı. Bir hafta içinde dönecek." dedi.

Çelebi'nin yurtdışına kaçmadığını belirten Avukat Öner, "Müvekkilimin eşi Faslı. Kayınpederi de Faslı ve kendi ülkesinde yaşamaktadır. Müvekkilim, kayınpederi ameliyat olduğu için eşi ve kızıyla birlikte ziyaret amaçlı Fas’a gitti. Pazar günü serbest bırakıldıktan sonra hakkında yakalama kararı çıkmadan önce yani Çarşamba günü gitti. Kendisiyle yaptığım görüşmede bana kaçmadığını, 10 Ağustos tarihli dönüş bileti olduğunu söyledi. Ben de hakkında çıkan karar ve haberler nedeniyle bir hafta içinde dönmesini söyledim. Önümüzdeki hafta Cuma (19 Temmuz 2013) gününe kadar Türkiye'ye dönecek. Şu ara sanırım bilet almaya çalışıyordur. Hakkındaki iddialar asılsızdır. Hiçbir yere kaçtığı yok." dedi.

 

BEYOĞLU’NDA PALALI DEHŞET

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle