Gündem Haberleri

  Pakistn'da Lal Mescit operasyonu yapıldı

  A.A
  10.07.2007 - 09:06 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da, yaklaşık 150 kişiyi rehin tuttukları öne sürülen Taliban yanlısı militanlara karşı ordunun başlattığı operasyonda, üçte ikisi denetim altına alınan külliyede 3 asker ile 40 militanın öldüğü, 51'inin de teslim olduğu ya da yakalandığı bildirildi

  Ordu sözcüsü General Vahid Erşad, yerel saatle 04:00'te (TSİ 01:00) başlatılan operasyonun ardından yaptığı açıklamada, özel kuvvetlerin mescit ile medresenin bulunduğu külliyeye 3 yönden harekete geçtiğini söyledi. Erşad, askerlerin ilerleyişi sırasında kaçan 20 kadar çocuğun güvenli bölgeye alındığını, kaçmaya çalışan 24 kişinin de güvenlik güçlerinin ele geçirdiğini kaydetti.

  Caminin militanlardan temizlendiğini, ancak direnişin külliyenin çeşitli yerlerinde sürdüğünü aktaran Erşad, "Teslim olanlar tutuklanacak, diğerleri ise savaşçı olarak değerlendirilecek ve öldürülecek" diye konuştu.

  Erşad, krizi barışçı bir şekilde sona erdirme girişimlerinin başarısız olmasının ardından düzenlenen operasyonda, şu ana kadar yaklaşık 40 militanın öldüğünü, 3 askerin hayatını kaybettiğini, 15'inin de yaralandığını kaydetti. Erşad, militanların lideri Abdülraşid Gazi'ninse öldüğü ya da yaralandığı konusunda bilgi bulunmadığını söyledi.

  Lal Mescit'teki militanların lideri Gazi de, özel GEO TV kanalına verdiği demeçte, saldırıda annesinin silahla yaralandığını savundu. Gazi, operasyonun ardından yaptığı açıklamada "Hükümet tüm gücü kullanıyor. Bu çıplak bir saldırı" dedi ve şehit olacağını söyledi.

  Adını açıklamayan bir askeri yetkili de şu ana dek 51 militanın yakalandığını ya da teslim olduğunu söyledi.
  Makineli tüfekler, roketatarlar, el bombaları, küçük silahlar ve molotofkokteylleri bulunan militanların, üslendikleri camiden savaşırken, minarelerden de ateş açtıkları belirtiliyor. Askeri yetkili, militanların mescidin yakınındaki medreseye de bubi tuzakları yerleştirdiklerini ifade etti.

  Bu arada, hükümetin atadığı 12 kişilik arabulucu heyetinde bulunan dinadamı Rahmetullah Halil, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i, militanların lideri Abdulraşid Gazi ile görüşmelerinden sonra hazırlanan anlaşma taslağını sabote etmekle suçladı. Halil, söz konusu anlaşmada Gazi'nin kısa süreli koruyucu amaçlı gözetim altına alınması ile medrese öğrencilerinin bırakılması maddelerinin bulunduğunu kaydetti.

  Halkın kendilerinden iyi haberler duyacağı için mutlu olduklarını, ancak taslak anlaşmanın maddelerinin hükümetçe değiştirildiğini belirten Halil, neden böyle olduğunu bilmediklerini söyledi ve "Hükümet, bugün kan dökülmesinden sorumludur" ithamında bulundu.

  Yetkililer, arabulucuların güvenlik endişesiyle mescide girmediğini, militanlarla telefon aracılığıyla müzakerelerde bulunduklarını belirtti.

  Operasyon altındaki Lal Mescit'in üzerinde bir helikopterin sürekli uçtuğu, olay yerinde de 40 kadar ambulansın bulunduğu ifade ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı