GeriGündem Pakistan'daki Kızılay hastanesi çalışmaya başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'daki Kızılay hastanesi çalışmaya başladı

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, Muzafferabad kentinde incelemelerde bulundular.

Muzafferabad'daki son günlerinde sabah erken saatlerde enkazlarda incelemelerde bulunan milletvekilleri, daha sonra Türk Kızılay'ı tarafından kurulan ve büyük ölçüde faaliyete geçen sahra hastanesini ziyaret ettiler.
Burada doktorlardan hastanenin eksiklikleri hakkında bilgi alan milletvekilleri, daha sonra kara yoluyla İslamabad'a gittiler.


Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Muzafferabad'da yaptığı açıklamada, bölgenin coğrafi konumu ve hava şartlarının yaklaşan kış koşullarında depremzedeleri daha da etkileyeceğini söyledi. Çömez, şöyle konuştu:
“Dost ve kardeş Pakistan'ın acılarına çare olmak için hepimize düşen sorumluluklar var. Buradaki felaketin boyutlarını görmeden kestirmek mümkün değil. Türk insanının duyarlı yaklaşımları, inanıyorum ki Himalayalar'ın eteklerindeki bu gözü yaşlı insanlara da çare olacaktır.”

Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz ise, “Öyle anlar vardır ki sizin orada olmanız gerekir. O anlar insanlığınızın sınandığı anlardır” dedi. Pakistan halkının Kurtuluş Savaşı'nda Türk halkına
yaptığı yardımın unutulmadığını anlatan Gündüz, “Herkesi yardıma davet ediyorum” diye konuştu.

KIZILAY'IN HASTANESİ HİZMETE BAŞLADI

Bu arada Muzafferabad'da Türk Kızılayı tarafından kurulan sahra hastanesi faaliyetlerine başladı. Uluslararası Havacılık kuralları gereği uçakla getirilemeyen oksijen tüpü, azot tüpü gibi bazı malzemenin Pakistan'dan temin edilmesinin ardından iki ameliyathanesinde tam steril koşullarda ameliyat da yapılabilecek olan hastanede, 50 yatak kapasitesi bulunuyor.


Ankara ve İstanbul'dan Sağlık Bakanlığı'na bağlı uzman doktor ve sağlık personelinin görev yaptığı hastanede, bugüne kadar ulaşılamayan dağ köylerinden helikopterle taşınan yaralılar tedavi ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle