GeriGündem Pakistan'da Taliban destekli firar operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'da Taliban destekli firar operasyonu

Pakistan'da Taliban destekli firar operasyonu
refid:24421995 ilişkili resim dosyası

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Dera İsmail kentinde cezaevine saldıran Taliban militanlarının 250'den fazla suçlunun firar etmesine yardım ettiği bildirildi.

Yerel yetkililer, saldırı sırasında 6 polis, 6 Şii mahkum ve 2 sivilin öldürüldüğünü, 15 polisin yaralandığını söyledi. Kaçan mahkumlardan 25'inin "tehlikeli teröristler" olduğu ifade edildi.

Cezaevine dün gece otomobil ve motosikletlerle gelen 70 kadar militanın patlayıcılarla binanın bazı duvarlarını yıktığı, daha sonra megafondan kaçırmak istedikleri mahkumların isimlerini anons ettikleri belirtildi.

Taliban sözcüsü Şahidullah Şahid, 4,5 saat süren saldırıyı üstlendiklerini bildirerek, baskına 150 militanın katıldığını ve 300 kadar mahkumun serbest bırakılmasını sağladıklarını ileri sürdü. AP'ye telefonla açıklamada bulunan Şahid, saldırıya iki intihar eylemcisinin de katıldığını belirtti.

Önceden ihbar almalarına rağmen saldırının bu kadar çabuk gerçekleşmesini beklemediklerini söyleyen yerel yetkililer, kaçan mahkumlardan 9'unun yakalandığını, aramaların sürdüğü Dera İsmail ile Tank kentlerinde sokağa çıkma yasağı uygulandığını bildirdi.

Taliban militanları geçen yıl nisan ayında da Bennu'daki cezaevine saldırı düzenlemiş ve 400 kadar mahkumun kaçmasını sağlamıştı.

CEZAEVLERİ HAREKETLİ
Pakistan'daki olay, çeşitli ülkelerdeki benzer isyan ve firar olaylarını akıllara getirdi.

Libya'nın Bingazi kentindeki Kuveyfiye Hapishanesinde geçen hafta çıkan isyanda 934 mahkum kaçmıştı.

İsyanın çıkmasının hemen ardından güvenlik güçlerinin kontrolü sağlamasına karşın orduya bağlı kuvvetlerin çekilmesiyle mahkumlar ikinci bir isyan çıkararak firar etmişti. Olay sırasında 5 güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Olayların ertesi günü, Bingazi'deki iki mahkeme binası önünde patlama meydana gelmiş, emniyet yetkilileri, Kuveyfiye Cezaevi'nden firar eden mahkumlarla mahkeme binalarına saldırıların bağlantılı olabileceğini öne sürmüştü. Yetkililer, tutukluların, mahkemedeki delilleri yok etmek istemiş olabileceklerini söylemişti.

IRAK'TAKİ FİRARİLERE EL KAİDE YARDIM ETTİ

Irak'ta da geçen hafta Ebu Gureyb ve Taci cezaevlerine düzenlenen baskınlarda 815 mahkumun firar etmişti. Çok sayıda güvenlik görevlisinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları El-Kaide bağlantılı "Irak ve Şam İslam Devleti" örgütü üstlenmişti.

Örgütün yazılı açıklamasında, "Örgüt üyeleri, Ebu Gureyb ve Taci Cezaevi yolundaki kontrol noktalarını ele geçirdikten sonra cezaevlerinin ana giriş kapısında ve yakınlarında eş zamanlı 12 intihar saldırısı düzenledi. Saldırının ardından yüzlerce mahkum kurtarıldı" denilmişti.

Bağdat Operasyon Komutanı Korgeneral Abdulemir eş-Şemri, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerine düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısının 105 olduğunu belirterek, emniyet güçlerinin baskın sırasında kaçan mahkumlardan 349'unu yakaladığını açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle