Gündem Haberleri

  Pakistan'da sivil toplum örgütlerinden cinsel taciz bildirisi

  A.A
  07.11.2009 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da ülkenin tanınmış sivil toplum kuruluşları, çalışan kadınlara yönelik cinsel tacize karşı ortak toplantı yaparak, bildiri yayımladı.

  Ülkenin önde gelen 10 sivil toplum örgütünün başkent İslamabad'da düzenlediği toplantıda, Pakistan'da çok sayıda kadının düşük ücretle ve sosyal güvenceleri olmaksızın tarlalarda, fabrikalarda, ev ve iş yerlerinde hizmetçi olarak çalıştığı belirtildi.

  İş verenlerden kadınlara karşı tacizin son bulması istenen toplantının sonunda yayımlanan bildiride, Pakistan'da ağır şartlarda çalışmak zorunda kalan kadınları cinsel tacize karşı koruyan yasanın parlamentoda oy birliğiyle kabul edilmesinden büyük mutluluk duyulduğu ifade edildi.

  Pakistan'ın tanınmış sivil toplum kuruluşlarından ASHA Vakfı Başkanı Kisver Nahid, Pakistanlı kadınlar adına yasayı büyük sevinçle karşıladıklarını, Pakistan'ın 62 yıllık tarihinde savunmasız kadınların ilk kez böyle bir kanun tarafından korunmuş olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

  Diğer bir sivil toplum örgütü yöneticisi Samina Nazir, "Parlamento tarafından kabul edilen yasa sayesinde kırsal bölgelerde çalışmak zorunda olan kadınlar haklarını arayacak ve bu yasa kadınlara öz güvenlerini kazanmasına yardımcı olacaktır" dedi.

  Pakistan parlamentosunda kabul edilen yasaya göre, kadınlara yönelik sözlü ve fiili taciz suç olarak kabul edilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı