Gündem Haberleri

  Pakistan'da kiliseye intihar saldırısı: 78 ölü, 130 yaralı

  Hürriyet Planet
  23.09.2013 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın Peşaver şehrinde bir kiliseye düzenlenen intihar saldırısında 78 kişi öldü 130 kişi de yaralandı. Saldırganların iki kişi olduğu öğrenildi. Kurbanlar arasında kadınlar ve çocuklar da olduğu bildirildi.

  Emniyet Müdür Yardımcısı Zahirul İslam Pakistan kanalı GeoTV'ye yaptığı açıklamada, "Patlama olduğu sırada içeride 600 kişi vardı" dedi.

  KORKUNÇ SALDIRININ ARDINDAN İLK KARELER

  Üst düzey polis yetkilisi Necib Bogvi de, "Ayin bittikten sonra insanlar dışarı çıkmaya başladığı sırada intihar bombacısı onlara doğru koşmuş" dedi.

  Polis ölenlerin en az dördünün çocuk, ikisinin polis memuru, altısının ise kadın olduğunu açıkladı.

  Ölü ve yaralı sayısının artabileceğinden endişe ediliyor. Saldırının pazar ayini sırasında düzenlendiği belirtildi. Bomba imha ekibinden bir görevli, iki saldırganın iki ayrı bomba patlattığını söyledi.

  Kilisenin dışında GeoTV'ye konuşan bir görgü tanığı, "Teröristler ne cami ayırıyor, ne sinagog ne de kilise... Ne olur bize merhamet edin" dedi.

  Bazı vatandaşlar saldırının hemen ardından protesto gösterileri için sokağa çıktı.

  Pakistan'da Hristiyanlar nüfusun yaklaşık yüzde 1,6'sına tekabül ediyor.

  Bu olay Başbakan Navaz Şerif'in haziran ayında göreve gelişinden bu yana yaşanan en kanlı din saldırısı oldu. Geçmişte düzenlenen Hristiyan azınlığa yönelik böyle saldırılardan İslamcı militanlar sorumlu tutulmuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı