GeriGündem Pakistan sınırında operasyon hazırlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan sınırında operasyon hazırlığı

Pakistan sınırında operasyon hazırlığı
refid:19025689 ilişkili resim dosyası

ABD, Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesini sığınak olarak kullanan Hakkani militan örgütüne operasyon düzenlemek için Afganistan’ın doğusundaki sınır bölgesine askeri güç konuşlandırıyor. İnsansız hava araçlarının Hakkani hedeflerine her an operasyon düzenleyebileceği belirtilirken, Pakistan, beklenilen operasyon öncesinde ABD’ye rest çekti.

Kuzey Veziristan sınırına taarruz helikopterleri, ağır toplar ve yüzlerce ABD ile Afganistan askerinden oluşan bir güç yığılırken, Miranşah kentinde atacakları adımları belirlemek için bir araya gelen militan liderlerin bu hareketlilikten rahatsız olduğu belirtildi.

 

Federal Yönetim Altındaki Aşiret Bölgeleri’nin (FATA) yerel yetkilileri ise ABD kuvvetlerince sınır ötesinde gerçekleştirilecek herhangi bir müdahalenin Pakistan silahlı güçleri tarafından karşılık göreceğini ifade etti.

 

Washington’un, Afganistan’daki NATO hedeflerine saldıran Hakkani terör ağına operasyon düzenlemesi için yakın dönemde ağır baskı uyguladığı İslamabad ile arası oldukça açıldı. Pakistan ise sınır bölgelerindeki Hakkani militanlarını hedef almak yerine, savaş halinde olduğu Taliban’a operasyonlar düzenleyeceğini belirterek bu baskıya direndi.

 

"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ"

ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen, geçtiğimiz ay Hakkani terör ağının Pakistan İç İstihbarat Servisi’nin (ISI) “gerçek bir kolu” olduğunu belirtmiş ve iki ülke arasındaki ilişkiler iyice gerilmişti. Ancak Afganistan sınırına ABD’nin asker yığması iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmış olabileceğini gösteriyor.

 

Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) sözcüsü sınırdaki hareketlilik hakkında bilgi vermeyi reddetti. Pakistan ordusundan bir yetkili ise ABD’nin Afganistan’ın güney eyaleti Host’da sokağa çıkma yasağı uyguladığını, evlere girilerek kontrollerde bulunulduğunu ve sınıra yakın noktalarda güvenlik noktaları ve kulübeleri inşa edildiğini belitti. Aynı kaynak, operasyona kaç askerin katıldığını bilmediklerini belirtti.

 

Sınır bölgesinde bu gelişmeler yaşanırken, Pakistan Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani, parlamentoya yaptığı konuşmada,“ABD’nin sorununun Kuzey Veziristan değil, Afganistan olduğunu” söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle