Gündem Haberleri

  Pakistan operasyona tepkili

  Hürriyet Planet
  06.05.2011 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonla ABD'nin egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi.

  Resmi ziyaret amacıyla gittiği Fransa'nın başkenti Paris'te gazetecilere konuşan  Gilani, küresel teröre karşı işbirliği içinde oldukları ABD askerlerinin El Kaide liderine yönelik operasyondan önce bilgi vermeden ülkesinin topraklarına  girmesini “egemenlik haklarının ihlal edilmesi” olarak değerlendirdi.
         
  ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiki olduklarını belirten Pakistan  Başbakanı, “Müttefikimiz Amerika ile her zaman istihbarat paylaşımı içindeydik”  dedi.
         
  Gilani, ABD ile uzun yıllar öncesine dayanan ilişkilerinin iniş ve çıkışlarla dolu olduğunu fakat son olaydan büyük endişe duyduğunu belirtti.

  İslamabad, dün herhangi bir ülkenin bir daha  topraklarında baskın yapmaya kalkması durumunda Pakistan ordusunun karşılık  vereceği uyarısında bulunmuştu.

  Pakistan ordusu ayrıca, topraklarında benzeri bir operasyona daha girişirse, ABD ile askeri ve istihbarat işbirliğini gözden geçireceğini bildirmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı