Gündem Haberleri

  Pakistan korkutuyor

  Washington Post
  05.01.2011 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Pakistan’ın en önde gelen ilerici siyasetçilerinden olarak görülen Salman Teysir’in dün suikasta kurban gitmesi, iktidarın sarsıldığı bu dönemde ülkede radikallerin kontrolünü artırdığını gösterdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

      

    

   

  Teysir’in kendi korumalarından biri tarafından öldürülmesi Pakistan’da eski Başbakan Benazir Butto’nun üç yıl önceki suikastından bu yana en büyük siyasi suikast oldu.

   

  Pakistan’ın nüfusu en yüksek eyaletinin sivri dilli valisi olan Teysir, kadınları ve dini azınlıkları savunan açıklamalarıyla hatırlanıyordu. Teysir’in ölümü Pakistan halkında şok yaratırken ABD’yi de alarma geçirdi. Dahası Teysir’in de üyesi olduğu Pakistan Halk Partisi’nin (PPP) sallanmakta olan iktidarı daha büyük bir risk altına girdi. Pakistan hükümeti Pazar günü önemli bir iktidar ortağının hükümete desteğini çekmesiyle sıkıntıya girmişti.

   

  Laik politikalarıyla bilinen PPP suikastı kınadı ve derinlemesine bir soruşturma sözü verdi. Ancak partinin pozisyonunun zayıflaması hükümetin radikal dincilerin üzerinde daha fazla baskı kurmasına engel oluyor.

   

  HÜKÜMET YOĞUN BASKI ALTINDA

  Olaydan sonra eski Başbakan Navaz Şerif’in partisinden yapılan açıklamada reformlar için hükümete üç gün ek süre tanındığı ifade edildi. Söz konusu reformlar arasında hükümet harcamalarının kısıtlanması ve halkın tepki gösterdiği benzin zamlarının geri alması yer alıyor.

   

  Teysir, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari’nin bir numaralı müttefikiydi. Teysir, 2008 yılında Zerdari tarafından Pakistan’ın en varlıklı eyaleti olan Pencap’a vali olarak atanmıştı ancak bölgenin Şerif’in partisinin denetiminde olması dolayısıyla Teysir’in suikastı federal hükümetin bölgedeki nüfuzuna darbe vurdu.

   

  Teysir’in suikastçısı hareketine gerekçe olarak patronunun tartışmalı “dine küfre karşı yasa”ya muhalif duruşunu gösterdi.

   

  FOTOĞRAFLARINI YAKMIŞLARDI

  Hıristiyan bir kadının, Hz. Muhammed’i eleştiren sözler söylediği iddiasıyla Kasım ayında ölüm cezasına çarptırılmasının ardından bu yasalar tartışmaya açılmıştı. Teysir’in kadının affedilmesini talep etmesi üzerine radikal dinci gruplar kendisini dinden dönmekle suçlamış ve yasaya destek verilen bir yürüyüşte fotoğraflarını yakmıştı.

   

  Pakistan televizyon kanalları dün ülkede yükselişe geçen dini tahammülsüzlüğü kınayan yorumcularla dolarken, Teysir’in suikastçısına destek verenler Facebook’ta bir grup kurdu. Grupta 26 yaşındaki suikastçı Mümtaz Kadri “kahraman” olarak nitelendirilirken yaptığı “muhteşem iş” için de övüldü.

   

  Suikastla ilgili olarak tutuklama yapılması ancak yetkililerin üst düzey alarma geçirildiği belirtildi. Yasanın değişmesine destek veren isimlerden, federal hükümetin azınlıklardan sorumlu bakanı Şahbaz Batti, bir röportajda “Bu durum radikal dincilerin toplumu terörize etmek için kendi ajandalarını dayatmak istediğini gösteriyor” dedi.

   

  "BİZİ SUSTURAMAZLAR"

  Batti, bu “korkakça hareket”in kendilerini yıldıramayacağını ve seslerini yükseltmeye devam edeceklerini belirtti.

   

  Ancak Taliban militanlarının bombalı saldırılarla güçlerini gösterdikleri ülkede, radikal dincilerin göz korkutucu bir gücü var. Ancak anketler kamuoyunun çoğunluğunun aksi yönde düşündüğüne işaret ediyor.

   

  Geçtiğimiz hafta İslamcı örgütlerin düzenlediği greve destek az oldu ancak büyük şehirlerde dükkanların çoğunluğu kapatılırken, sahipleri tehdit altında böyle bir karar aldıklarını söyledi.

   

  Washington Post'ta yayımlanan "Salman Taseer assassination points to Pakistani extremists' mounting power" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı