Gündem Haberleri

  Pakistan gazetesi: 35 ABD komandosu öldürüldü

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Pakistan`da yayınlanan The News gazetesi, Afganistan`da Taliban`la çatışmaya giren 35 Amerikan öldüğünü ileri sürdü, iddia Washington tarafından yalanlandı.

  Pakistan`da yayınlanan The News gazetesi, kaynak belirtmeden verdiği haberinde, Amerikalılar`ın Perşembe günü Afganistan`ın güneyinde Taliban ve El Kaide savaşçılarına karşı giriştiği bir taarruzda ağır kayıp verdiğini yazdı.

  Taarruz helikopterleri desteğindeki Amerikan askerlerinin Taliban`ın ani saldırısı karşısında savaşarak çekilmek zorunda kaldığını öne süren The News gazetesi, en az 35 kayıp veren Amerikan askerlerinden bir çoğunun da yaralandığını iddia etti.

  Gazete, 35 ceset ve çok sayıdaki yaralının helikopterlerle Pakistan`ın Yakubabad kentindeki hava üssüne getirildiğini ve cenazelerin ABD`ye götürülmek üzere C-130 nakliye uçaklarına yüklendiğini yazdı.

  ABD YALANLADI

  Amerikalı yetkililerse, Pakistan gazetesinin iddiasını kesin bir dille yalanladı.

  Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilisi Teğmen David Lapan, The News gazetesinin haberinin kesinlikle yanlış olduğunu söyleyerek, Afganistan`da şimdiye kadar yürütülen askeri operasyonlarda Amerikan tarafının hiçbir kayıp vermediğini savundu.

  Teğmen Lapan, iddiayı Taliban`ın yalan kampanyasının bir ürünü olarak niteledi.

  WASHINGTON TIMES: KOMANDOLAR MERKEZDEN BAĞIMSIZ

  Bu arada Afganistan içindeki Amerikan komandolarına, düşmanı pusuya düşürerek öldürme planları ve eylemini, merkez komutanlığına sormadan gerçekleştirme yetkisi verildiği öne sürüldü. 

  The Washington Times gazetesi, askeri yetkililere dayanarak verdiği haberinde, Taliban askerleri ve El Kaide teröristlerinin yok edilmesi için, Amerikan komandolarının geniş yetkiyle donatıldığını yazdı.

  Haberde son iki hafta içinde, Amerikan askerlerinin, küçük ekipler halinde düşmanı tuzağa düşürdüğü ve pekçok kişiyi öldürdüğü kaydedildi.

  Gazeteye konuşan bir yönetim yetkilisi, ``yüzlerce düşmanın`` öldürüldüğünü, ancak Amerikan tarafının kayıp vermediğini iddia etti.

  Bir yönetim yetkilisi gazeteye, ``İstihbarat çok kırılgan bir şey.Bu komandolara, doğrudan eylemi planlama ve uygulama özgürlüğünü tanımazsanız, hedefi kaçırabilirsiniz`` diye konuştu.

  Haberde, bu komandoların kamplarının bulunmadığı, operasyonları sırasında gerekirse, toprak üzerinde uyudukları da belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı