Gündem Haberleri

  Pakistan’dan CIA’e bin Ladin’in evini arama izni

  Washington Post
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Washington Post’a konuşan ABD’li yetkililer, Pakistan’ın CIA’e Usame bin Ladin’in öldürüldüğü eve bir adli tıp ekibi gönderme ve gelişmiş aletlerle duvarlara ya da zemine gizlenmiş el Kaide materyalleri için arama yapma izni verdiğini belirtti.

  Böylece CIA, daha önce uzun bir süre boyunca uydular, insansız hayalet uçaklar ve civardaki evlerden faaliyet gösteren ajanlar aracılığıyla uzak mesafeden izlediği eve ilk kez adım atmış olacak.

   

  ABD’li yetkililer, bir CIA ekibinin birkaç gün içinde Abbottabad’a gideceğini ve amaçlarının SEAL komandoları ve Pakistan güvenlik güçlerinin gözünden kaçmış olabilecek önemli materyalleri aramak olduğunu söyledi.

   

  Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak, “Saldırı ekibi orada sadece 40 dakika geçirdi. Şimdi amacımız eve dönüp daha derinlemesine bir inceleme yapmak” dedi. Yetkililer, CIA Direktör Yardımcısı Michael J. Morell’in geçtiğimiz hafta düzenlediği İslamabad ziyareti sırasında ISI Şefi Ahmed Şuca Paşa’yla yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirdiğini belirtti.

   

  Pakistan’ın CIA’e izin vermesi, operasyonla ilgili İslamabad hükümetinden gelen öfkeli açıklamalara ve iki istihbarat servisi arasındaki anlaşmazlıklara rağmen işbirliğinin süreceği yönünde bir işaret olarak algılandı. Yetkililer Pakistan’ın ayrıca ISI’ın bulduğu materyali CIA’in incelemesine de izin vereceğini söyledi. Bunun karşılığında CIA’in de ISI’dan bir grup belgenin deşifresi için destek istediği ifade edildi.

   

  CLINTON VE MULLEN PAKİSTAN’DA

  Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen, sürpriz bir ziyaret için bugün Pakistan’a gitti. Ziyaretin amacının bin Ladin operasyonunun ardından bozulan ilişkileri tamir etmek olduğu ifade edildi.

   

  Associated Press’in haberinde bu ziyaret aracılığıyla Washington’ın hem öfkeli Pakistanlıları sakinleştirmek hem de Pakistan’ın ABD’nin güvenlik çıkarlarına bağlılığını teyit etmesini talep etmek yönünde iki mesaj göndereceği belirtildi.

   

  Clinton ve Mullen, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari’nin yanı sıra Pakistan Genelkurmay Başkanı ve ISI Şefi ile de görüşecek. Ziyaret bir suikast ya da terör saldırısı girişimi yaşanabileceği endişesiyle kamuoyuna duyurulmamıştı.

   

  TALİBAN’DAN BİR İNTİHAR SALDIRISI DAHA

  Öte yandan dün gece Pakistan’ın kuzeybatısında bulunan Hangu kasabasında düzenlenen intihar saldırısında 32 kişi hayatını kaybetti.

   

  Bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu birçok bina ve dükkan zarar görürken saldırıyı Pakistan Taliban’ı üstlendi. Yetkililer hayatını kaybedenler arasında polis memurlarının da bulunduğunu belirtti.

   

  Bu olay, bin Ladin’in 2 Mayıs’ta öldürülmesinin ardından, Taliban’ın Pakistan’da gerçekleştirdiği beşinci misilleme saldırısı oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı