Gündem Haberleri

  Pakistan’da hükümet karşıtları sokağa döküldü

  A.A
  02.01.2012 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da son günlerde yoğunlaşan doğalgaz kesintileri ve toplu ulaşımın durma noktasına gelmesiyle başlayan eylemler, hükümet karşıtı protesto gösterilerine dönüştü.

  Pakistan'ın büyük kentlerinde eş zamanlı başlayan protestolarda çoğunluğu gençlerden oluşan eylemciler yolları barikatlar kurarak trafiğe kapattı, lastik yaktı, reklam panolarını ateşe verdi ve polisle çatıştı.

   

  Ulaşım araçlarının çoğunluğuna yakıt sağlayan sıkıştırılmış doğalgaz istasyonlarının hükümet kararıyla kapatılması nedeniyle başkent İslamabad'ın tüm girişlerini trafiğe kapatan kızgın halk, hükümet ve Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari aleyhinde sloganlar attı.

   

  HALKIN ÖFKESİ SOKAKLARA TAŞTI / FOTO GALERİ

   

  DOĞALGAZ KESİNTİSİ İSYAN ETTİRDİ

  Doğalgaz kesintileri nedeniyle işlerine gidemediklerini,ısınamadıklarını, yemek pişirmediklerini belirten eylemciler, zaman zaman polisle taşlı sopalı çatışmaya girdi.

   

  Uluslararası Benazir Butto Havaalanına giden yolların ve ana kavşakların kapatılmasıyla hayatın durma noktasına geldiği İslamabad ve Ravalpindi kentlerine çevre kentlerden polis sevk edildi.

   

  Pakistan'da son aylarda yaşanan doğalgaz ve elektrik kesintileri, toplu ulaşım araçlarının zamlanması ve sıkıştırılmış doğalgaz yetersizliği nedeniyle çalışmaması, enerji fiyatlarına peş peşe gelen zamlar çoğunluğu yoksul olan halkı olumsuz etkiliyor.

   

  Son yıllarda ciddi enerji darboğazından geçen 180 milyonluk ülkede enerji krizine kısa vadede somut ve kalıcı önlem bulunamıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı