Gündem Haberleri

  Pakistan’da çifte facia

  Hürriyet Haber
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karaçi ve Lahor’daki iki fabrikada çıkan yangınlarda 300’den fazla işçi yaşamını yitirdi. Yangınlar ülkede işçilerin kötü yaşam koşulları ve zayıf işyeri güvenliği tedbirlerini bir daha gözler önüne serdi.

  LAHOR

  Kaçak ölüm fabrikası

  ÜLKEYİ sarsan faciaların ilki önceki gece Lahor’da bir ayakkabı fabrikasında yaşandı. Polis yangına jeneratörden çıkan bir kıvılcımın ayakkabı yapımında kullanılan bir kimyasal maddeye isabet etmesinin neden olduğunu bildirdi. Fabrikanın kaçak çalıştığı ve yasak olmasına rağmen kimyasallarla jeneratörü binanın tek çıkış yeri olan garajda yan yana tuttuğu ortaya çıktı. Bu yüzden itfaiye ekipleri içerde çıkış yolu bulamayan kurbanlara duvarları yıkıp ulaşmaya çalıştı, ancak sadece üçünü sağ kurtarabildi.

  KARAÇİ

  Bodrumda uyuyorlardı

  KARAÇİ’deki dört katlı bir konfeksiyon fabrikasının giriş katında başlayan yangının sebebi ise henüz anlaşılamadı. İşçilerin büyük bir kısmının penceresiz bodrum katındaki yatakhanede uyuyor olması yangındaki ölü sayısını artırdı. Acil çıkış kapısı ve yangın merdiveni bulunmayan binanın giriş katında çıkan yangının dumanı alt katta bulunan en az 250 işçinin boğulup ölmesine yol açtı, üst katlardaki işçilerden bazıları ise kendilerini boşluğa bırakıp atladığı için öldü veya yaralandı. Ölenlerin arasında bir çocuk da var.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı