Gündem Haberleri

  Pakistan 2 dakika sallandı

  DIŞ HABERLER
  26.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Pakistan’ın dağlık Belucistan bölgesi dün 7.7 büyüklüğündeki depremle sallandı. 2 dakika süren büyük depremde en az 150 kişi öldü.

  Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan bölgesi, dün Richter Ölçeği’ne göre 7.7 büyüklüğünde çok kuvvetli depremle sarsıldı. Yerel saatle 16.29’da meydana gelen ve merkez üssü Belucistan’ın Dalbadin kenti olan şiddetli deprem, Karaçi, Haydarabad, Ketta ile Sind kentlerinde de büyük panik yarattı. İlk belirlemelere göre en az 150 kişinin öldüğü, can kaybının yüksek olabileceği söyleniyor. Yerin 20 km derininde meydana gelen deprem yaklaşık iki dakika sürdü.

  DEPREM SONRASI İLK KARELER

  YENİ ADA OLUŞTU

  Belucistan bölgesi hükümet sözcüsü Muhammed Baledi, Avaran bölgesinde birçok binanın yıkıldığını duyurdu. Depremin şiddeti Gvadar kenti sahilinde büyük bir kaya kütlesi ile karanın bağlantısını koparttı. Umman Denizi’nde oluşan yeni adanın eni 2-3 kilometreyi buluyor. Depremin merkezinden 1000 kilometre uzaklıktaki Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de de sarsıntı hissedildi. Depremin az nüfusun oturduğu bölgede meydana gelmesi can ve mal kaybının sınırlı kalmasını sağladı.

  Pakistan 2 dakika sallandı

  Dağlarla kaplı Belucistan, Pakistan’ın en büyük, ancak nüfus olarak en düşük yoğunluklu bölgesi. Geçen nisan ayında da İran’ın Pakistan sınırında meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde, Belucistan’da 35 kişi ölmüştü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı