Gündem Haberleri

  'Paket'te BDP maddeleleri

  Okan KONURALP/ANKARA
  30.09.2013 - 19:39 | Son Güncelleme:

  MİT’in koordinasyonunda, Abdullah Öcalan ile sürdürülen yeni müzakere sürecinin önemli unsurlarından biri olarak öne çıkan Demokratikleşme Paketi, gerek Öcalan’ın kendisinin gerekse de PKK’nın üst yönetimi ile BDP kurmaylarının sıklıkla dile getirdikleri taleplerin büyük bir bölümünü içermiyor.

  Paketin hangi maddelerinin Öcalan, PKK ve BDP’nin taleplerini doğrudan karşıladığı ise şöyle özetlenebilir:

  SEÇİM BARAJI VE BDP’NİN SANDALYE SAYISI

  Seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi ya da kaldırılması, yüzde 10 seçim barajı nedeniyle genel seçimlere bağımsız adaylarla katılan BDP’yi doğrudan etkiliyor. Kamuoyu yoklamalarında oy oranı yüzde 7- 9 seviyelerinde çıkan BDP, barajın inmesi ya da kaldırılması halinde seçimlere parti çatısı altında girecek. 2011 Genel Seçimleri baz alındığında Doğu ve Güneydoğu illerinin toplam milletvekili sayısı 110. Barajın düşürülmesi ya da bütünüyle kaldırılması ve dar bölge seçim sisteminde BDP kurmaylarının öngörüsü, “110 milletvekilinin 50’sini rahatlıkla alırız” yönünde. BDP, İstanbul, Mersin, İzmir, Adana gibi bölge dışındaki illerden kazandığı milletvekili sayısını da arttırabileceğini düşünüyor.

  DEVLET YARDIMI VE BDP

  Baraj sorunu yaşamayacağı için seçimlere parti olarak girebileceği için BDP’nin “devlet yardımı” almasının önündeki engel de kalkmış olacak. Devlet yardımı için gerekli olan oy oranının yüzde 7’den yüzde 3’e indirilmesinin planlanması her koşulda yüzde 3 barajını aşabilecek bir potansiyeli olan BDP’yi devlet yardımına kavuşturacak.

  DEMİRTAŞ - KIŞANAK DÜZENLEMESİ

  BDP Eşgenel Başkanlık sistemine “gayr-i resmi” olarak geçen ilk partiydi. Hukuksal olarak Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş, BDP’nin genel başkan olarak kabul edilmesine karşın bu koltuğu Siirt Milletvekili Gültan Kışanak ile birlikte paylaşıyordu. Paket ile Kışanak da BDP’nin resmi eşgenel başkanı olabilecek.

  KÜRTÇE EĞİTİM VEREN OKUL

  BDP’nin ısrarla üzerinde durduğu “anadilde eğitim” talebine karşı hükümetten “Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesi” adımı geldi. Bu “kısmi” düzenleme sayesinde örneğin Diyarbakır’da açılacak bir özel eğitim kurumunda Kürtçe eğitim verilebilecek. Vakıf Üniversiteleri’nin “Özel Üniversite” haline getirmeyi öngören düzenlemenin yasalaşması halinde Kürtçe eğitim veren özel üniversite kurulmasının da öne açılabilir.

  BDP VE BELDE TEŞKİLATI AÇMA ŞARTI

  Doğu ve Güneydoğu illerinde örgütlenme sorunu olmayan BDP, Kürtlerin zorunlu göç nedeniyle yoğunlaştıkları batı illerinde örgütlenme sorunu yaşıyor. BDP, “Bir ilçede teşkilatlanmak için, ilçe sınırları içerisindeki beldelerin en az yarısında teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırması” sayesinde örgütlenme rahatlığı yaşayacak. BDP, özellikle Manisa, Bursa, Aydın, Muğla, Kocaeli, Sakarya gibi Kürt nüfusunun yoğun olduğu illerde belde örgütü açma yükünden kurtulacak.

  KÜRTÇE PROPAGANDA

  BDP, farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanının sağlanması sayesinde de Kürtçe ve Kürtçenin farklı lehçeleri ile bölgede konuşulan diğer dillerde siyasi propaganda yapabilecek. Kürtçenin temel harfleri arasında yer alan “Q, W, X” harflerinin kullanımına yönelik cezai müeyyidenin kaldırılması BDP’yi doğrudan ilgilendiren düzenlemeler. BDP’nin “Andımızı okumayın” kampanyasıyla da karşı çıktığı “Andımız” uygulaması da kaldırılıyor. “Türküm, doğruyum çalışkanım..” diye başlayan ve özellikle Kürt siyasi hareketinin “Faşizm” uygulaması olarak nitelendirdiği “And” okunmayacak.

  PEKİ NELER YOK

  BDP’nin karşılanmayan beklentilerinin başında ise özellikle KCK tutuklu ve hükümlülerinin durumuna yönelik düzenlemeler geliyor. Erdoğan tarafından açıklanan pakette KCK’lılara ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. Öcalan’ın infaz koşullarının değiştirilmesi, bölgede karakol vb. inşaat çalışmalarının durdurulacağı beyanı, koruculuğun kaldırılması, hiçbir silahlı eyleme bulaşmamışlar ile hasta KCK’lıların tahliyeleri, anadilde eğitimin kamu okullarını kapsaması, TMK ve TCK’nın bazı maddelerinin kaldırılması gibi talepler pakette yer almıyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı