Gündem Haberleri

  Paket etiketlerine enerjili Türk aklı

  Hürriyet Haber
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yale Üniversitesi ve Brightwell Grubu’nun ortak geliştirdiği çalışma, radyo dalgaları yardımıyla uzaktan okunabilen RFID etiketlerine ayrıca bir güç kaynağı kullanmaya ihtiyaç duymaksızın kendi gücünü üretebilme yeteneğini ekliyor.

  Ortamdaki titreşimleri elektrik akımına dönüştürerek sürekli çalışabilen bu yeni nesil akıllı etiketler, çeşitli amaçlara yönelik algılayıcılarla donatılarak hasarlı kargo ve bozuk gıda gibi sorunların önüne geçecekler.

  Kablosuz barkot olarak da bilinen RFID etiketleri, mağaza içi güvenlik sistemlerinden stok takibine kadar bir çok alanda kullanılıyor. Bu sistem sayesinde elinizde bir RFID okuyucusuyla birlikte büyük bir deponun ortasında durup cihazı çalıştırdığınızda, stokta nelerin olduğunu anında ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Peki bu işi bir adım daha ileri götürseydiniz? Örneğin okuyucu cihaz size sadece depodaki ürün miktarını vermekle kalmayıp, aynı zamanda ürünlerin sağlam olup olmadığını da söyleyebilseydi?

  Enerjİsİnİ kendİ üretİyor

  İşte Amerika’daki Yale Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’de de faaliyet gösteren Brightwell Grubu’nun hem araştırma, hem pazar geliştirme aşamasında destek verdiği Akıllı RFID etiketleri bunu başarabilmeyi hedefliyor. Akıllı RFID etiketi, merkezde bir yonga ve buna bağlı olarak yerleştirilmiş amaca uygun algılayıcılardan oluşuyor. Algılayıcılardan gelen basınç, sıcaklık, nem oranı gibi parametreler yonga tarafından sürekli izleniyor. Daha sonra bu parametrelerin kabul edilebilir sınırlar içinde olup olmadığı okuyucu cihaza raporlanıyor.

  Normalde bu tarz sistemler uyanık kalabilmek için aktif enerji beslemesine ihtiyaç duyuyorlar. Fakat bu da sisteme ek bir üretim ve bakım maliyeti getiriyor. Yeni sistemin can alıcı noktası, kendi enerjisini üretebiliyor oluşu. Etiketin içinde yer alan silikon bir düzenek, çevredeki her türlü titreşimi salınıma dönüştürerek sistemi sürekli besleme görevini üstleniyor. Böylece etiket, herhangi bir güç kaynağı veya bakım gerektirmeksizin onlarca yıl tekrar tekrar kullanılabiliyor.

  Sistemin oldukça ilginç potansiyel kullanım alanları var. Örneğin kargo paketlerine eklenen basınç ve şok algılayıcılar, kargo hedefine varana kadar herhangi bir noktada kabul edilebilen sınırların ötesinde bir sarsıntı olup olmadığını algılayabilir. Böylece pakette herhangi bir hasar görülmese dahi, içindekinin zarar görme riskiyle karşılaşmış olup olmadığı anlaşılabilir.

  İKİ YILA KADAR HAZIR

  Benzer şekilde, sıcaklık algılayıcıları yerleştirilmiş etiketler yardımıyla dondurulmuş gıdaların soğuk zincirle taşınması sırasında sıcaklık değişiminden ötürü gıdalarda bozulma riski olup olmadığı da kolayca belirlenebilir. Bunların haricinde akıllı RFID etiketlerinin köprü ve binalarda stres denetimi, hastalarda tansiyon ve kalp atım hızının sürekli kayıt altında tutulması gibi alanlarda kullanımı da söz konusu.

  Brightwell İş Geliştirme Müdürü Volkan Öztürk, sistemin laboratuar ortamında çalışır örneklerinin olduğunu ve etiketleri 2 yıl içinde pratik kullanıma sokmayı hedeflediklerini belirtiyor. Araştırmacılar şu anda öncelikle etiket boyutunu 1 milimetreküpe indirebilmek ve 10 milyar adetlik bir üretim planı yapmak için uğraşıyorlar. Öztürk, yongaları Türkiye’de üretme alternatifinin de değerlendirildiğini söylüyor.

  Sistem nasıl çalışıyor

  RFID
  etiketleri, okuyucudan gelen radyo dalgalarıyla temas kurmasını sağlayan bir anten düzeneği ve silikon yongalardan oluşuyor. Normalde bir RFID etiketinin çevresindeki algılayıcılardan gelen bilgileri sürekli olarak denetleyebilmesi ve saklayabilmesi için bir güç kaynağına sahip olması şart. Yeni geliştirilen akıllı RFID etiketiyse, gücünü çevredeki her türden titreşimi enerjiye dönüştüren özel bir salınım sisteminden alıyor. Silikon tabanlı olarak üretilen bu sistem, yonga sistemleriyle aynı hammaddeye sahip olduğu için birlikte entegre olarak kolayca üretilebiliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı