Gündem Haberleri

  Padişahların dinledikleri bu konserde

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Osmanlı padişahlarının, saraydaki özel dairelerinde dinledikleri besteler, "Minstrel's Era" başlıklı bir konserle İstanbullulara sunulacak.

  Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 11 Aralıkta gerçekleşecek konserde, Türkiye'nin önde gelen kemençe virtüozu Derya Türkan, Türkiye'nin seçkin çellisti Uğur Işık ve Fransız kontrbasçı Renaud Garcia-Fons, 17. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul'da yaşayan Avrupalılar tarafından bestelenen eserleri çağdaş bir yorumla icra edecek.

  Konserin repertuvarında yer alan eserler, Osmanlı padişahlarının saraydaki özel dairelerinde dinlemeleri için imparatorluğu oluşturan değişik uluslara mensup kişiler tarafından bestelenmişti.

  Osmanlı enstrümantal müziği eserleri, ilk defa 17. yüzyılın ilk çeyreğinde, imparatorluk başkenti İstanbul'da yaşayan Avrupalılar tarafından notaya alındı. Ancak, Alberto Bobowski ve Dimitrius Cantemir gibi tarihçi olarak tanınan kişilerin notaya kaydettikleri bu eserlerin çoğu zamanla unutuldu ve sonraki yüzyıllarda hemen hiç çalınmadı.

  Konserde, çoğu ilk defa çalınacak üç asır öncesinin eserleri, modern bir anlayışla sentezlenerek dinleyenlere sunulacak. Eserler Osmanlı İmparatorluğu'na 17. yüzyılda hakim olan ezgi anlayışını da yansıtıyor
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı