Gündem Haberleri

  Özyürek: "Baykal aday olmayacak"

  A.A
  10.05.2010 - 15:30 | Son Güncelleme:

  CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, Deniz Baykal'ın kurultaya katılmayacağını söylediğini bildirdi.

  CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa  Özyürek, Deniz Başkal'ın CHP Genel Başkanlığı görevinden istifasıyla ilgili “Bu  ayrılığı biz sürekli bir ayrılık gibi görmüyoruz” dedi.

  CHP Genel Merkezinde Baykal'ın istifasına ilişkin açıklamalarda bulunan  ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özyürek, Baykal'ın istifa kararının,  herkes için “şok etkisi” yarattığını söyledi.

  CHP'ye çok ağır suçlamalar yapıldığını belirten Özyürek, “Bir çirkin  komploya hem Genel Başkanımız hem CHP kurban edilmeye çalışılıyordu. Genel  Başkanımız 4 gün boyunca kendisini arayan sade vatandaştan parti yöneticisine, il  başkanına kadar herkesle konuştu ve biraz önce anlattığı, ifade ettiği  gerekçelerle CHP Genel Başkanlığından istifa etti. Bu bizim için çok zor bir  durumdur” diye konuştu.

  Özyürek, CHP ile Deniz Baykal'ın özdeşleştiğini, Deniz Baykal'dan CHP'yi,  CHP'den Deniz Baykal'ı ayırmanın mümkün olmayacağını ifade etti.
  CHP Olağan Kurultayı'nın 15 gün sonra yapılacağını anımsatan Özyürek, “O  Kurultayda partimiz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır ve elbette Genel  Başkanımız Deniz Baykal'ın da ifade ettiği gibi kendisi her durumda, her  pozisyonda mücadeleye devam edecektir” dedi.

  Özyürek, CHP'nin mücadelesinin, sıradan bir partinin var olma, yok olma  mücadelesi olmadığını, CHP'nin mücadelesinin “demokrasiyi, laik, demokratik  Cumhuriyeti yaşatma, Atatürk ilkelerini hakim kılma” olduğunu belirtti.

  “Bu mücadeleye partimiz en ufak bir yara almadan devam edecek” diyen  Özyürek, Deniz Baykal'ın da her pozisyonda kendilerine türlü yardımı, desteği  vereceğini söylediğini aktardı.

  “KURULTAY SÜRECİ DEVAM EDECEK”

  İstifa kararını, basın mensuplarıyla beraber öğrendiklerini söyleyen  Özyürek, 22-23 Mayıs'ta yapılacak 33. Olağan Kurultay sürecinin devam edeceğini,  herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını bildirdi.

  Baykal'ın Kurultay'da aday olup olmayacağının sorulmasına karşılık  Özyürek, “Hepimizin gönlünde olan Sayın Genel Başkanımızın tekrar bu sorumluluğu  üstlenmesidir” dedi.

  CHP'ye ve Baykal'a dönük geçmişte de çok haksız suçlamalar yapıldığını  ifade eden Özyürek, şunları kaydetti:
  “Baykal, CHP'nin önünü tıkayan insan gibi sunulmaya çalışıldı. Şimdi  'ben yokum buyursunlar yapsınlar' dedi. Ama CHP'liler, Sayın Deniz Baykal'ın  çizdiği doğrultuda, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir parti olarak yoluna  devam edecektir. O bazılarının istediği gibi bir 'ikinci cumhuriyetçi', tırnak  içinde 'liberal parti' olmayacaktır. Laik, demokratik Cumhuriyetten yana, Atatürk  ilkelerinden yana bir parti olarak yoluna devam edecektir. Bu, CHP'nin temel  çizgisidir. Bu doğrultuda yolumuza devam edeceğiz.”

  “BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZ ISRAR ETTİLER”

  Özyürek, bir gazetecinin “İstifa etme diyen oldu mu?” sorusuna  “Elbette, bütün arkadaşlarımız ısrar ettiler. Gördüğünüz gibi üzülen ağlayan...  Hepimiz çok üzüldük” karşılığını verdi.

  Mustafa Özyürek, şöyle devam etti:
  “Zor bir durum, özellikle benim gibi 1960'yıllardan beri Deniz Baykal  ile beraber mücadele veriyorsanız. Bu ayrılık zor bir ayrılık ama bu ayrılığı biz  sürekli bir ayrılık gibi görmüyoruz. Bütün mücadelede yine biz beraber olacağız.  Bu inançtayız. Bütün arkadaşlarımız ısrar ettik ama Genel Başkanımız '4 gün  düşünerek bu kararı aldığını ve böyle bir karar alması gerektiğini' söyledi.  Bazılarının beklediği gibi Sayın Deniz Baykal'ın, koltuğuna yapışan bir insan  değil her zaman gerekeni yapan bir insan olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

  Biz, kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu haksızlığı, bu iğrenç  komployu ortaya koyanlardan hesap sormak bizim boynumuzun borcudur. Bu hesabı  mutlaka CHP'liler soracaktır. Bir Atatürkçü, laik, demokratik, Cumhuriyet'e  inanan, yıllarını demokrasi mücadelesine vermiş bir insanı toplumdan  soyutlayacağını zannedenler umduklarını bulamayacaklardır. Deniz Baykal, tekrar  en aktif şekilde mücadelesine devam edecektir.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı