Gündem Haberleri

  Özyeğin: Pilotlar banka müdürlerinden fazla kazanıyor

  Enver ALAS - Birkan YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
  22.09.2013 - 16:33 | Son Güncelleme:

  ÖZYEĞİN Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilot Eğitimi Programı’na yerleşen geleceğin pilot adayı öğrenciler, ilk uçuş deneyimlerini Hezarfen Havaalanı’nda uçak kullanarak gerçekleştirdiler. Pilot adayı öğrencileri ilk uçuşlarında yalnız bırakmayan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, "Pilotluk iş garantisi olan ve çok para kazandıran bir meslek. Ben bankacıyım. 10 yıllık bir bankacı, 32 yaşında şube müdürü olabiliyor ancak bir pilot banka müdüründen daha çok para kazanıyor" dedi.

  Özyeğin Üniversitesi bünyesinde iki yıl önce açılan Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilot Eğitimi Programı’na bu yıl yerleşen 60 öğrenci yeni öğretim yılında ilk uçuş derslerini bugün aldılar. Forbes tarafından ’Türkiye’nin En Zengin 100 Türk’ sıralamasında 3. olan işadamı Hüsnü Özyeğin, Hezarfen Havaalanı’nda Ayjet Uçuş Okulu’na bağlı eğitim uçaklarıyla eğitmen pilotlar eşliğinde uçan pilot adayı öğrencilere süpriz yaparak ilk uçuş deneyimlerine ortak oldu. Öğrencilerle sohbet eden Özyeğin, öğrencilere pilotluk mesleğinin Türkiye’de ve dünyada aranılan bir meslek olduğunu belirterek pilotluğun pilotluğun hem iş garantisi olduğunu hem de çok para kazandırdığını söyledi.

  Öğrencilerle sohbetin ardından gazetecilere açıklama yapan Hüsnü Özyeğin, Özyeğin Üniversitesi’nde pilot eğitimine iki yıl önce başladıklarında bölüme ilgi olacağını fark ettiklerini ancak yurtdışı dahil olmak üzere yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını kaydetti. Öğrencilerin yüzde 15’inin yurtdışından okumak için geldiğini ifade eden Özyeğin, "Özyeğin Üniversitesi’nde iki sene önce pilot eğitimliğine başladık. Ayjet ile işbirliği yaparak öğrencilerimize 4 yıllık bir eğitimin ardından onları pilot yapıyoruz. Biz bu bölümü açtığımızda buna çok ilgi olacağını fark ettik. Enteresan bir şekilde sadece Türkiye’den değil, dünyadan da bir ilgi oldu. Mesela burada bir Nijeryalı öğrencimiz var, Danimarka ve Türkmenistan’dan kız öğrencilerimiz var" diye konuştu.

  "PİLOTLAR, BANKA ŞUBE MÜDÜRLERİNDEN ÇOK KAZANIYOR"

  Türkiye’de üniversite sayısı ve mezun öğrencisi sayısının çok fazla olduğunu ancak bunların iş bulmakta zorlandığını söyleyen Özyeğin, pilotluğun başta Türkiye olmak üzere dünyada aranılan bir meslek olduğunu belirtti. Pilotların iş garantisi olduğunu ve çok para kazandığının altını çizen Özyeğin, şöyle konuştu:

  "Üniversitemizin tanıtım günlerinde öğrencilere ve velilere şunu anlatıyorum; Ben bankacıyım. 10 yıllık bir bankacı, şube müdürü oluyor ve 32 yaşında kaptan bir pilot banka müdüründen daha çok para kazanıyor. Yani hem iş garantisi hem de daha çok para kazanma garantisi var. Türkiye’deki nüfus artışı ve istihdam ihtiyacı yapılan yatırımlarla yeterli olmuyor ve işsizliğin artmaması için dışarıya da kalifiye eleman yollayabilmemiz lazım. Çok heyecanlıyız çünkü çok güzel birşey yaptığımıza inanıyoruz. Pilotluk iş garantisi olan bir meslek. Sadece pilotluk değil, havayoluyla ilgili tüm iş kollarında yani hosteslik, kabin amirliği, uçan aşçı, sivil havacılık, gibi mesleklerde iş garantisi var. İstanbul’da 100 milyon kapasiteli 3. havalimanı yapılacak. Anadolu’da havalimanları yapılıyor. Başbakanımız Şırnak’ta, Adıyaman’da Kastamonu’da havalimanı açtı yakında Hakkari’de bile açılacak"

  "ÖĞRENCİLERİ MOTİVE EDİYORUZ"

  Özyeğin Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hatice Küçükönal ise pilot adaylarına ilk uçuş deneyimlerini yaşatarak onları motive etmeye çalıştıklarını söyledi. Bu uygulamayla uçuş becerilerini görmek istediklerini vurgulayan Küçükönal, uçuş deneyimlerinin faydasının, öğrencilerin zayıf ve güçlü yanlarını ortaya çıkararak ilerde uçuş eğitimleri sırasında hocalarına bu doğrultuda birebir eğitim verilmesini sağlamak olduğunu kaydetti. Öğrencilerin ilk uçuş deneyimleriyle derslerine daha çok önem verdiklerine dikkat çeken, Küçükönal, "Öğrencilerimiz boş zamanlarında uçuş üzerine sanal bir ortamda simülatördeki çalışmalarla kendilerini gerçek uçuşa hazırlıyorlar" dedi.

  Pilot adayı öğrenciler, ilk uçuşlarını gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşarken, okullarını bitirdikten sonra pilot olarak mesleklerini yapmak istediklerini dile getirdiler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı