Gündem Haberleri

  Özürlüler Kampı

  Hürriyet Haber
  19.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1995 yılından beri faaliyette olan Florya Özürlüler Kampı, daha önce turistik bir kamp olan arazinin, Özürlüler Koordinasyon Merkezi'ne nediye edilmesiyle kurulmuş. Önceleri çok küçük bir kontenjana, çadırlarda hizmet verilmiş. Zamanla özürlünün sosyal ve toplumsal hayata katılımını sağlayacak programlar geliştirilmiş.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Özürlüler Koordinasyon Merkezi 1994 Eylül ayında kurulmuştu. Bugün özürlü üye sayısı 7.000'e ulaştı. Özürlü insanların yaşamlarını kolaylaştırmak, onları topluma kazandırmak ve sosyal adaptasyonlarını sağlamak amacı ile kurulan birim; müracat eden her özürlünün hukuki, sosyal ve psikolojik problemlerini çözmeye çalışıyor, onları özürlü hakları konusunda ya da faydalanabilecekleri dernek ve vakıflar konusunda bilgilendiriyor. Merkez ayrıca dernek ve vakıflar arasında toplantılar düzenliyor, sponsor bularak özürlülere gerekli araç ve malzemelerin sağlanması için çalışıyor ve özürlüler için geliştirilen teknolojiyi topluma ve işletmelere tanıtıyor.

  Kamp nasıl kuruldu?

  1995 yılından beri faaliyette olan Florya Özürlüler Kampı'nın kuruluş öyküsünü Özürlüler Koordinasyon Merkezi ve Kamp Sorumlusu N. Sedat Çakır anlattı: ‘‘Koordinasyon merkezinin kurulduğu yıl özürlü arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda özel bir kamp konusunda talep gelmişti. Özellikle ekonomik düzeyi düşük olan özürlüler, hayatlarının hemen hemen tamamını evlerinde geçirmek zorunda olduklarını dile getirmişlerdi. Bunun üzerine daha önce turistik kamp olarak kullanılan Florya'daki arazi, Özürlüler Kampı olmak üzere Özürlüler Koordinasyon Merkezi'ne hediye edildi. Önceleri çok küçük bir kontenjana, çadırlarda hizmet verildi. Zamanla özürlünün sosyal ve toplumsal hayata katılımını sağlayacak programlar geliştirildi. Tesise bungalov evler, özürlülere uygun park ve spor alanları, yemek ve dinlenme tesisleri inşa edildi. Bu yılki kamp süresi mevsim koşulları da gözönünde tutularak 1 Haziran- 12 Eylül olarak belirlendi. Bu sezonda 7 ayrı gurup 15 gün süreyle kampa katılıyor. Guruplar erkekler, bayanlar, aileler, hemofili hastaları, zihihsel özürlüler, aileler ve en son karma gurup olarak düzenlendi. Kampa katılabilmek için özürlünün koordinasyon merkezine kayıtlı olması ve kamp katılım formunu doldurması gerekiyor. Ekonomik geliri düşük olanlar ön planda tutularak bir düzen oluşturuluyor. Özürlülerden kamp bedeli olarak hiç bir ücret alınmıyor. Kampta her bir özürlüye ve ailesine kalacak yer, yemek, dinlenme ve eğlenme maksatlı organizasyonlar, sakatlık durumlarına göre çeşitli spor, eğitim, kültür ve el sanatları etkinlikler düzenliyor.’’

  ‘‘Özürlüye hizmet özürsüz olsun’’ sloganıyla kamp hizmetine başlayan Özürlüler Koordinasyon Merkezi en iyiye ulaşmak için çalışıyor. Çakır ‘‘Bu slogan doğrultusunda, hiç bir özel şirketten sponsorluk istemeden, hizmetlerimizi kusursuz hale getirmeyi amaçlıyoruz. Her ne kadar ünlü olmasalarda sanatçılar bularak kampta konserler ve çeşitli eğlenceler düzenliyoruz. Her gün birkaç saat uzman doktorlar onlara konferans veriyor ve sorularını cevaplıyor. Psikologlarımız, sağlık ekibimiz ve avukatlarımız sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyor. Kamptan ayrılırken moralleri yüksek oluyor. Kimi zaman başka şehirlerden misafirlerimiz de oluyor. Keşke olanaklarımız daha fazla olsa da tüm Türkiye'deki özürlülere hizmet verebilsek. El sanatları kursları düzenliyoruz. Evlerinde kısmende olsa üretime katılmalarını amaçlıyoruz. İtiraf etmeliyizki en başarısız olduğumuz konu istihdam. İş yerlerinin özürlü çalıştırma zorunluluğunu İş ve işçi Bulma Kurumu takip ediyor. Dolayısıyla bizim bir yaptırım gücümüz yok. Bu konudaki yaptırımlar daha ağır olmalı. Özürlülere balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmeliyiz’’ diyor.

  Oteller katılmadı

  Özürlüler Koordine Merkezi, özürlülere özel, her merdivene uyarlanan bir asansörün tanıtımı amacıyla İstanbul'da bulunan bütün büyük otelleri toplantıya çağırmış. Kamp içerisinde organize edilen toplantıya hiç bir otelin temsilcisi katılmamış. Çakır ‘‘Bütün otelleri aradık. Bu konuda yetkili olan isimleri öğrendik. Her birinin adına faks çektik. Hatta ellerine ulaşıp ulaşmadığını teyit ettik. Toplantı saat 17.00' de başlayacaktı, saat 20.00'ye kadar beklediğimiz halde kimse gelmedi. Bu konuyla ilgilenmemiz için illa bizim ya da bir yakınımızın başına mı gelmesi gerek?’’ diye soruyor.

  Kampı nasıl buluyorlar?

  Halide Şenol: ‘‘Kampa eşimle birlikte katıldık. Eşim ve ben her ikimiz de yürüme engelliyiz. Buradaki yetkililer hemen hemen her sorunumuzda bize yol gösteriyor ya da çözüyorlar. Bir de burda bizim gibi özürlü insanlarla dostluk kuruyor, onlarla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu da güncel hayatımızda pek sık rastlayamadığımız bir olanak. Burada dinleniyor ve eğleniyoruz. Bu olanağı sağlamaları çok güzel.’’

  Ali Rıza Seden: ‘‘Özürlüler koordinasyonuna bu yıl kayıt oldum ve hemen bana böyle bir olanak sağlandı. Burada spor yapıyorum, sohbet ediyorum, eğleniyorum, gelen uzmanlardan bilgi alıyorum. Hayatımda ilk kez tatil imkanını yaşadım dersem yalan olmaz.’’

  Sabiha Polat (İki spastik çocuk annesi): ‘‘Çocuklarımı daha önce parka bile götürümezken böyle bir fırsatın doğması çok güzel. Çocuklar burada spor yapıyor, insanlarla iletişim kuruyor. Hatta buradaki uzmanlar uzun süreli bir fizik tedavi sonrasında çocuklarımın iyileşeceklerini söylüyorlar. Tedavi için çok para gerekiyor. Eşimin maaşıyla bunu yapmamız imkansız. Kamp süresince ve daha sonra bu tedavi imkanını bize sağlayacaklar. Tüm yetkilere teşekkür ediyorum’’.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı