Gündem Haberleri

  Özür muamması

  Zeynep ŞAFAK/ANKARA
  07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail’in “Türkiye’den özür dileyeceği” iddiaları Ankara’da tartışma konusu oldu. İsrail Dışişleri sözcüsü Yigal Palmor, Bakan Lieberman’ın “Amerikan usulü Mavi Marmara özrüne hazırım” sözlerini, “Onu harekete geçiren bir şey olmuş olmalı. Ne olduğunu bilmiyorum” diye değerlendirdi. Türk Dışişleri yetkilileri ise “Beklentimiz belli” dedi.

  İSRAİL’in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, CIA Başkanı David Petraeus’un İstanbul ziyaretinin ardından, “ABD’nin, Pakistan’da yanlışlıkla öldürdüğü 24 askerden sonra yaptığı özür açıklamasının aynısını yapmaya hazırım” demesi Ankara’da “İsrail üzerinde bu konuda ABD baskısı mı var” sorusunu akıllara getirdi. Hürriyet’e konuşan bakanlık sözcüsü Palmor, şunları söyledi:

  Harekete geçiren ne

  “Eğer bu hareketin arkasında herhangi başka bir görüşme yatıyorsa gerçekten bilmiyorum. Lieberman’ın bunları medya önünde söylemesi için onu harekete geçiren bir şeyler olmuş olmalı. Ne olduğunu bilmiyorum. Ama bu açıklamanın devamında Türk tarafıyla bir temas olmadı.”

  Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise “Özür” yerine “Çok üzgünüz” ifadesinin yeterli olup olmayacağını şu sözlerle değerlendirdi:
  “Beklentilerimizi açık bir şekilde, defalarca söyledik. İsrail bu beklentileri karşılamadan ilişkilerin düzelmesi mümkün değil. Lieberman böyle bir konuşma yaptı; ancak arkasından herhangi bir adım gelmedi.”

  ABD güçleri, Kasım 2011’de 24 Pakistanlı askeri yanlışlıkla öldürmüştü. ABD’nin geçen temmuzda özür dilemek yerine “can kaybı için üzüntüsünü” dile getirmesiyle iki ülke arasındaki kriz son bulmuştu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı