Gündem Haberleri

  Özür dilemekten yoruldu

  Hürriyet Planet
  20.05.2011 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Japonya'da 11 Mart'taki deprem ve tsunaminin ardından nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima nükleer santralini işleten Tokyo Electrik Enerji Şirketi'nin (TEPCO) Başkanı Mastaka Şimizu, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

  TEPCO'nun, Japonya'nın başkenti Tokyo'daki merkezinde düzenlediği basın açıklamasında istifa ettiğini belirten Şimizu, yerine atanacak kişinin adını açıklayacağını duyurdu.

  Felaket nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve mali kaybı 15 milyar doları bulan TEPCO'nun eski başkanı, depremden bu yana günlerini hükümetten ve santral çevresindeki bölgeden tahliye edilen halktan özür dilemekle geçiriyordu.
         
  Şimizu'nun istifası, büyük şirketlerin başkanlarının yaşanan fiyaskoların ve skandalların sorumluluğunu üstlenmek için görevlerinden istifa etmelerinin sıkça görüldüğü Japonya'da olağan bir gelişme olarak karşılandı.
         
  Japonya'da deprem ve tsunami nedeniyle Fukuşima santralindeki soğutma sisteminin kullanılamaz hale gelmesi ve radyasyon sızıntısı, Çernobil'den bu yana dünyada yaşanan en büyük nükleer felaket oldu.
        

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı