Gündem Haberleri

  Öztürk: Namaz Hıristiyanlaştır, cami kiliseleşir

  ANKARA (A.A)
  26.01.2006 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, “karma namaza onay vermenin, namazın Hıristiyanlaştırılmasına, caminin de kiliseleştirilmesine onay vermek olduğunu” söyledi.

  Öztürk, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de İslam dini üzerinde operasyon yapıldığını; Anadolu topraklarında 1000 yıldan fazla yaşanan İslam'ın “Ilımlı İslam” haline getirilmek istendiğini savundu. Bunu, “küresel güçlerle Hıristiyan güçlerin planladığını” ifade eden Öztürk, “Protestan İslam, Kalvenist İslam ve Weber Sosyolojisine Göre İslam” kavramlarını da eleştirdi. Camilerde, “kilise düzeni içinde” toplu namaz kılınmasını, ”Ilımlı İslam'ın günlük hayata yansıması” diye yorumlayan Öztürk, Berlin'de yayınlanan “İslami Kalvenistler” başlıklı bir raporu göstererek, bu raporda, “Kayseri'de İslam'ın Protestan şekliyle yaşandığının” iddia edildiğini söyledi.

  Karma namaz tartışmalarına da değinen Öztürk, karma namaza onay vermenin, “namazın Hıristiyanlaştırılması, caminin de kiliseleştirilmesini kabul etmek” anlamına geleceğini kaydetti.

  "KARMA NAMAZIN İSLAMDA YERİ YOK"

  Öztürk, sorunun, Müslüman kadınların başı açık namaz kılması sorunu olmadığını belirterek, “Sorun, karma namaz sorunudur” dedi. Öztürk, 1500 yıldır ilk kez, karma namazın Türkiye'de görüldüğünü iddia ederek, “Bunun, dini öğeleri kullanarak iktidar olmuş bir parti döneminde yapılması ve parti danışmalarından birisinin eşinin de burada yer alması önemlidir” dedi.

  Öztürk, “karma namazın İslam'da yeri olmadığını” söyledi ve ”Sorunu, başı açık namaz sorunu gibi göstermek isteyen AKP'lilere soruyorum; kadınların başı kapalı olsaydı omuz omuza namaza cevaz verecek miydiniz?” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı