Gündem Haberleri

  Özkök: Büyükanıt neyi söylediğini biliyor

  Fahir ARIKAN/ANKARA
  24.03.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Org. Özkök, "gazeteler, Başbakan'ın bana 'hocam' dediğini iddia ediyor. Söylendiyse kabullenmem mümkün değil" dedi. Özkök, Org. Büyükanıt'ın Irak konusunda ne söylediğini bildiğini de belirtti.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ‘Hükümetin Irak politikası yok’ sözlerini değerlendirirken, ‘Bu meselenin daha fazla uzatılmasında yarar görmüyorum. Kendisi çok tecrübeli arkadaşımızdır. Ne söylediğini biliyor’ dedi. Özkök, Pakistan’ın Milli Günü için verilen resepsiyona katıldı. Özkök ile gazeteciler arasında geçen sorulu cevaplı konuşma, özetle şöyle:

  ÇOK ŞAŞIRDIM

  Genelkurmay adına benim, ikinci başkan ve genel sekreterimiz konuşabiliyor. Bir kuvvet komutanının kendi konularında konuşabileceklerini söyledim. Kendisi, harekatı ve gene Kuzey Irak’la ilgili bazı şeyler konuşmuştur. Büyükanıt kendi görev sahası konusunda bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirmeye karşı daha önce Genelkurmay’da verdiğimiz brifingde de aynen tekrar ettim. Bir de Kuzey Irak konuşuldu, biz böyle bazen gazetelere sohbet esnasında bir şeyler konuşuluyor.

  MESELE UZATILMASIN

  Bu resmi bir beyanat gibi algılanıyor. Irak’ta seçimler yapıldı, hükümet kurma çalışmaları var, çok yoğun bir değişim var. Bu politikaların, buna ayak uydurması lazım. Bu politikaların sonucu kendisinin bilmediğini söylemiş olabilir ki öyle anlaşılıyor. Yoksa, doğrudan doğruya, gazetelerde yer aldığı gibi, o iki kısa cümleyi söylemiş değildir. O bakımdan bu meselenin daha fazla uzatılmasında, ben şahsen, hiç bir yarar görmüyorum.

  NEYİ SÖYLEDİĞİNİ BİLİYOR

  Kendisi çok tecrübeli arkadaşımızdır, Genelkurmay’da Hareket Başkanlığı yapmıştır. Neyi söylediğini biliyor. Ama bazen böyle iletişim kopukluğundan problem olabiliyor; bu da onlardan.

  DIŞİŞLERİ’YLE İŞBİRLİĞİMİZ İYİ

  Devlet adamlığı biraz töleranslı olmayı gerektirir. Hepimiz bu anlayışla bir devlet politikası olarak Irak politikasını yürütmeye çalışıyoruz. Bunun için çok yakın ilişkilerimiz var. Özellikle ikinci başkan devamlı temas halindedir müsteşarla. Devamlı işbirliği yapıyoruz. O bakımdan Dışişleri Bakanı’yla Genelkurmay bu konularda çok yakın işbirliği içerisindedir.

  Bana ‘Sayın Paşam’ der

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Çanakkale’deki törenlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendisine ‘Hocam’ hitabıyla ilgili olarak, ‘Beni üzen bir konu, söylendiyse, bunu ne kabullenmem, ne de doğru bulmam mümkün’ dedi. Özkök, dün Pakistan Milli Günü resepsiyonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken Erdoğan’ın kendisine ‘Hocam’ diye hitap etmesi sorulunca şöyle konuştu:

  BENİ ÜZEN KONU

  Bu beni üzen bir konu, bunu açıklıkla ifade etmek isterim. Ben o gün o kalabalık içerisinde böyle bir hitabı duymadım, böyle bir şey söylendiğini gazeteler iddia ediyor. Söylendiyse bunu ne kabullenmem, ne de bunu doğru bulmam mümkün. Ama Başbakan hep ‘Sayın Paşam veya Sayın Genelkurmay Başkanım’ der.

  Bayrak duyarlılığından memnun

  ORGENERAL
  Hilmi Özkök, Nevruz kutlamaları sırasında Türk bayrağına yapılan saldırının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: ‘Herkes bayrağın onurunu korumakla görevli. Tabii bu durumu, bütün müesseseler, çok soğukkanlı, derinlemesine incelemelidir. Akıllıca ele almalıdır. Ama üzerine görev düşen herkes, görevini yapmalıdır. Ve yaptığını müşahade ediyoruz. Bundan da memnunluk duyuyoruz.

  GÖREV BAŞINDAYIZ

  PKK terörü, gerek Genelkurmay’daki basın toplantısında açıkladığımız, gerekse Kara Kuvvetleri Komutanı’nın söylediği gibi devamlı değişiklik gösteren bir durumdadır. Kuzey Irak’ta PKK mevcuttur, bunu hepimiz biliyoruz. Şu anda, bölgede, TSK, bütün gücüyle görevinin başındadır.’

  Bayrağın onuru korunmalıdır

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Pakistan’ın Milli Günü dolayısıyla verilen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendisine hep ‘Sayın Paşam’ veya ‘Genelkurmay Başkanım’ diye hitap ettiğini söyledi. Orgeneral Hilmi Özkök sorulan bir soru üzerine, herkes bayrağın onurunu korumakla görevlidir, ‘Tabii bu durumu, bütün müesseseler, çok soğukkanlı, derinlemesine incelemelidir. Akıllıca ele almalıdır. Ama üzerine görev düşen herkes, görevini yapmalıdır. Ve yaptığını müşahede ediyoruz. Ve bundan da memnunluk duyuyoruz. Umarım böyle bir şey bir daha asla tekerrür etmeyecektir’ dedi.

  PASTA KESTİ

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Pakistan’ın Milli Günü resepsiyonuna katıldı. Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amjad Abbası ile birlikte pasta kesti.

  Öcalan konusunda tarafız

  ORGENERAL Hilmi Özkök, Abdullah Öcalan ile ilgili bir soruya da ‘Öcalan ile ilgili, Türk yargısı görevini yapmış, kararını vermiştir. Bu konuda, biz tarafız. Benden önceki Genelkurmay Başkanımız da öyle söylerdi’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı