Gündem Haberleri

  Özkan: Mal varlığını açıklamayan yönetim bizi nasıl suçlar

  ANKARA (A.A)
  06.02.2006 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Halk Bankası’nı zarara uğrattığı iddiasıyla yargılandığı davada son savunmasını yaptı.

  Özkan, ”Mal varlığının artışını bırakın, açıklamaya bile cesaret edemeyen bir siyasi yönetimin, bir tek kuruş haksız kazancı tespit edemedikleri Hüsamettin Özkan’ı Yüce Divan’a göndermeleri garabetini yüce heyetin takdirlerine sunuyorum” dedi.

  Özkan ve eski Devlet Bakanı Recep Önal’ın, Halk Bankası’nı zarara uğrattıkları gerekçesiyle Yüce Divan’da yargılanmalarına devam edildi.Yüce Divan’daki duruşmaya sanık Özkan ve Avukatları Olcay Mis, Sema Yılmaz ile sanık Önal ve avukatları Osman Öz, Semra Türközmen katıldılar.

  Duruşmada ilk olarak, Hüsamettin Özkan esas hakkındaki savunmasını yaptı. Kendisi hakkında açılan davanın, siyasi iktidarın yargıyı siyasete alet etme çabalarını ortaya koyduğunu savunan Özkan, 11 yıl milletvekilliği ve çeşitli bakanlıklar yaptığını, bu süre içinde hak ve yetkilerini yerinde kullanmaya özen gösterdiğini söyledi. Özkan, ”Geçmişimi karalayarak bütün ihtiraslarıyla bana karşı siyasi linç girişiminde bulundular. Aleyhimde suç unsurları bulmaya çalıştılar. Hiçbir şey bulamayınca, Yüce Divan’a sevk ettiler” diye konuştu.

  ”HİÇBİR ZAMAN HAKSIZ MENFAATİN İÇİNDE OLMADIM”

  Görevleri döneminde makamından kaynaklanan yetkilerini ailesine, akrabalarına ve yakınlarına doğrudan ya da dolaylı olarak menfaat sağlamak için kullanmadığını ifade eden Özkan, hiçbir zaman haksız menfaatin içinde olmadığını vurguladı.

  Kendisi hakkında iddia konusu olan 1996’ya ait usulsüz kredilerin kendi görev dönemi öncesine ait olduğunu, aynı zaman dilimindeki banka yöneticilerinin de kendisinden önce atandığını anlatan Özkan, bakanlık görevine başladığında tüm personelle çalışmalarını sürdürdüğünü, kimsenin görev yerini değiştirmediğini, partizanca bir kadrolaşmaya asla müsaade etmediğini söyledi.

  Banka yöneticileri hakkında verdiği soruşturma izni ile 1996’daki Banka Murakıp Raporları’nı iki kez inceleterek geciktirdiği yönündeki iddiaları anımsatan Özkan, raporları iki kez inceletmek gibi bir eyleminin bulunmadığının deliller ve tanık söylemleriyle açıklığa kavuştuğunu ifade etti. Hal böyleyken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kendisine yeni bir suçlama yönelttiğini belirten Özkan, ”Banka yöneticilerinin yargılanmalarını önlemek amacıyla soruşturma izni verilmesinden önce raporların yeniden incelenmesi şeklinde bir iddiada bulunuldu. Soruşturma izni verme yetkim olduğu kadar, vermeme yetkim de bulunmaktadır. Başsavcılığın bunu dikkate almasını isterdim” diye konuştu.
  Devlet Bakanı Ali Babacan’ın, bir bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrini geciktirdiği iddiasıyla bir yönetici hakkında soruşturma açılması için izin vermediğini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da bunu ”bakanın takdir yetkisini kullanması” olarak algıladığını anlatan Özkan, ”Aynı başsavcılık, soruşturma izni veren bana, ’Takdir yetkisini kötüye kullandı’ demiştir. Bu çifte standarttır. Soruşturma izni vermeseydim, bugün bu durumda olmayacaktım” dedi.

  ”BUGÜN O MAKAMDA OLSAM AYNI ŞEKİLDE DAVRANIRDIM”

  Soruşturma izni verdikten sonra, söz konusu raporların yeniden değerlendirilmesini istemesinin suç olarak algılanmasını anlayamadığını dile getiren Özkan, soruşturmanın sağlıklı şekilde yürütülmesi için belgelerin yeniden incelenmesini istediğini söyledi. Özkan, bunun, konuya ilişkin yazılardan da anlaşılacağını ifade ederek, ”Bugün de o makamda olsam, aynı şekilde davranırdım. Takdir edilmesi gerekirken, bunun suç olarak değerlendirildiği bir iddia ile karşı karşıyayım” diye konuştu.

  Banka murakıp raporlarıyla ilgili değerlendirmeler bakanlığına gönderildikten bir gün sonra banka yöneticileri hakkında soruşturma izni verdiğini anlatan Özkan, ”Yasanın öngördüğü takdir yetkisini kullandığı için yargılanan tek bakan benim” dedi.

  Hakkında, Halk Bankası yöneticilerinin imza yetkilerini kaldırmadığı yönünde iddialar da bulunduğunu anımsatan Özkan, yasa gereği bu konuda kendisinin yetkili olmadığını, bununla ilgili delillerin esas hakkındaki mütalaada görmezden gelindiğini iddia etti. Özkan, ”İddia makamı, tanık söylemleri ve delillere rağmen banka yönetimini koruduğum iddiasını sürdürmüştür. Bu beni üzmüştür. Karalama, hukuku ihlal etme, siyasi linç uygulamalarının mütalaada da onaylanıyor görünmesi, beni derinden yaralamıştır” diye konuştu.

  TBMM Başkanlığı’na mal varlığını bildirmesine rağmen soruşturma komisyonunun kendisi, eşi, çocukları ve yakınlarının mal varlığı hakkında özel bir araştırma yaptığını ifade eden Özkan, elde edilen bilgiler sonunda kendi mal bildirimi ile bu araştırma sonunda ortaya çıkan mal beyanları arasında bir farklılık olmadığının görüldüğünü kaydetti. Özkan, banka yöneticileri veya bankadan kredi kullananlarla arasında hiçbir menfaat ilişkisi olmadığının açıkça belli olduğunu ifade etti. Hüsamettin Özkan, savunmasını şöyle bitirdi:

  ”Mal varlığının artışını bırakın, açıklamaya bile cesaret edemeyen bir siyasi yönetimin, bir tek kuruş haksız kazancı tespit edemedikleri Hüsamettin Özkan’ı Yüce Divan’a göndermeleri garabetini yüce heyetin takdirlerine sunuyorum.
  Devletimin ve ulusumun verdiği görevlerde akçalı bir işten yargılanmıyor olmam, tarihe düşülen en önemli nottur. Aileme bırakacağım bu onur, devlet adamlığımın en önemli bir mirasıdır.”

  Özkan’ın savunmasının ardından, Özkan’ın avukatı Olcay Mis savunmasını yapıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı