Gündem Haberleri

  'Özgürlük Kafilesi'ne izin çıkmadı

  DHA
  12.01.2012 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Suriye'deki olayları protesto etmek ve dünya kamuoyunun dikkatini bu ülkeye çekmek için Türkiye üzerinden Suriye'ye giriş yapmaya çalışan "Özgürlük Kafilesi", Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na yaklaştırılmadı. Grubun, beraberlerindeki yardım paketlerini Suriye’ye geçirme talebi ise Suriyeli yetkililer tarafından kabul edilmedi.

  Kafile başkanlığını gazeteci Mueyed Skeif’in yaptığı Suriyeli grup, Gaziantep - Kilis Karayolu havalimanı kavşağında toplanarak Kilis’e hareket etti. 5 otobüs ve 40 kadar otomobildeki yaklaşık 500 Suriyeli’den oluşan grup, Kilis’e 12 kilometre kala Seve Barajı yol ayırımında polis tarafından durduruldu. Jandarmanın da güvenlik önlemi aldığı konvoydaki araçlar Kilis Valiliği tarafından belirlenen yol kenarındaki Seve Barajı Şantiye sahasına yönlendirildi.

  "ÖZGÜRLÜK KAFİLESİ" SINIRA YAKLAŞTIRILMADI / FOTO GALERİ

  Grubu durduran emniyet yetkilileri konvoydaki görevlilere, Öncüpınar’a geçişlerine izin verilmeyeceğini ancak Suriye’ye götürmek istedikleri insani yardım malzemelerini bu ülkeye ulaştırmaları için 10-15 kişilik bir grubun geçişine izin vereceklerini söyledi.

  Kilis Vali Yardımcısı Erkan Çapar ve Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar, grup temsilcileriyle bir süre görüşerek, bekletildikleri yerde çadır kurarak kalmalarına izin verileceğini belirtti.

  Romanya, ABD, Katar, Danimarka, Almanya gibi ülkelerden gelen Suriyeliler, Türkiye lehine slogan attıktan sonra araçlarına binerek beklemeye başladı.

  SURİYE KABUL ETMEDİ

  Grup, daha sonra beraberlerindeki yardım paketlerini Suriye’ye geçirme talebinde bulundu. Ancak talepleri kabul edilmedi. Grup, tekrar Kilis’in girişinde bekleyen arkadaşlarının yanına döndü.

  Burada gelişmeleri değerlendiren grup, Suriyelilerin kendilerine izin vermediği gibi kötü davrandığını, Esad taraftarlarının kendilerini kapıda bekleyip hakaret ettiğini ancak Suriyeli kardeşlerine yardım götürmek için şanslarını yarın yeniden deneyeceklerini söyledi. Suriyeliler, beraberlerinde getirdikleri yardım malzemelerini Suriye’ye götüremedikleri takdirde Hatay’daki çadır kentlerde kalan Suriyelilere dağıtacaklarını kaydetti.

  Suriyeli grubun bir kısmı Kilis girişinde bekleyişlerini sürdürürken, büyük bölümü ise dönüş yaptı.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı