Gündem Haberleri

  Özgür yazılım 20 yaşında

  Hürriyet Haber
  24.03.2005 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Ünlü yazılımcı Richard Stallman'ın, 1985 yılında 'Özgür Yazılım Vakfı'nı kurmasıyla başlayan Özgür Yazılım Hareketi'nin 20. yaş günü, destek veren firmalar ve bilgi teknolojisi editörleri tarafından kutlandı.

  Özgür Yazılım Hareketi'nin Türkiye'deki destekçileri, temelleri Richard Stallman tarafından 1984 yılında atılan hareketin 20. yaş gününü medya mensupları ile birlikte kutladılar. Linux International Türkiye'nin girişimi ve IBM Türk, Novell Türkiye, Oracle Türkiye ve Prosoft firmalarının desteğiyle bugün Swissotel'de Özgür Yazılım Hareketi'nin 20. yaş gününü kutlama töreni düzenlendi.

  Linux International Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Kahyaoğlu, Özgür Yazılım Hareketi'nin dünya için önemi konusunda yaptığı konuşmada, 20 yıl önce idealist bir yazılımcı tarafından başlatılan hareketin, özellikle Linux'un ortaya çıkışı ve İnternet'in yaygınlaşmasıyla birlikte hızla büyüdüğünü ve günümüzde "geleceğin yazılım platformu" olarak kabul edilir bir hale geldiğini belirtti. Özgür Yazılım Hareketi'nin Türkiye'de de her sektöre ve gereksinime yanıt üretebilecek bir olgunluğa eriştiğini vurgulayan Kahyaoğlu, önümüzdeki dönemde Türkiye'de bu olgunlaşmanın meyvelerinin birbiri ardına görüleceğini savundu.

  Kahyaoğlu, Özgür Yazılım Haraketi'nin kurucusu Richard Stallman'ın sözlerini Türkiye'ye uyarlayarak, "Türkiye'de herkesin özgür yazılım kullanmaya hakkı olduğu"nu vurguladı ve yaş günü kutlamasına destek veren ve katılan herkese teşekkür etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı