Gündem Haberleri

  Özgür Suriye Ordusu'ndan silah yardımı açıklaması

  AA
  15.06.2013 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Özgür Suriye Ordusu, ABD'nin yanı sıra bazı Avrupa ülkelerinin de silah yardımı taahhüdünde bulunduğunu açıkladı.

  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Basın Koordinatörü Luey Mikdad, bazı Avrupa ülkelerinin de ABD ile birlikte Suriyeli muhaliflere silah yardımında bulunma sözü verdiğini bildirdi.

  İstanbul'da AA muhabirine açıklama yapan Mikdad, Obama yönetiminin muhaliflere silah yardımında bulunma kararını "gecikmiş ancak isabetli bir adım" olarak nitelendirdi. Mikdad, ÖSO Birleşik Komutanlığı, ABD ve Avrupalı yetkililer arasında yapılan görüşmelerden edindiği izlenime göre, Suriye halkının Esad rejimi, Hizbullah milisleri ve İran başta olmak üzere ülke dışından gelen militanlarla mücadelesinde yalnız bırakılmayacağından umutlu olduğunu kaydetti.

  Mikdad, Birleşik Komutanlığı'nın gelecek hafta yapacağı toplantının, muhaliflerin silahlandırılması ve diğer teknik konularda belirleyici olacağını, söz konusu toplantıda bazı Avrupa ülkeleri temsilcilerinin de hazır bulunacağını söyledi. Luey Mikdad, muhaliflere verilecek silahların çeşitleri ve teslim tarihlerinin de önümüzdeki günlerde netleşeceğini vurguladı.

  ESAD REJİMİNE DAHA FAZLA FIRSAT VERİLMESİN

  Obama yönetiminin, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasını "kırmızı çizgi" olarak nitelendirdiği açıklamasına atıfta bulunan Mikdad, uluslararası toplumu, "kırmızı çizgileri aşma" konusunda Suriye rejimine daha fazla fırsat verilmemesi için harekete geçmeye ve cesur kararlar almaya çağırdı. Mikdad, aksi halde Suriye rejiminin, konvansiyonel olmayan savaş başlıkları taşıyan Scud füzeleriyle ülkenin bütün kentlerini hedef alabileceğini ifade etti. Obama yönetiminin, Suriye rejiminin muhaliflere yönelik kimyasal silahlarla düzenlediği saldırılarda 150 kişinin hayatını kaybettiği açıklamasıyla ilgili olarak da Mikdad, "Gerçek rakamlar, ifade edilenin çok üzerinde" açıklamasında bulundu.

  SURİYE'DE 30 BİN YABANCI REJİM SAFINDA SAVAŞIYOR

  Özgür Suriye Ordusu'na yapılacak silah yardımlarının, binlerce insanın hayatını kurtaracağını, yapılacak yardımın tür ve miktarına göre, Suriye rejiminin ağır silahlarla ve savaş uçaklarıyla yaptığı saldırıları engelleme imkanı bulacaklarını vurgulayan Mikdad, Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesini de bir zaruret olarak gördüğünü kaydetti.

  Ülke dışından gelerek Esad rejimi saflarında muhaliflere karşı savaşan milisler hakkında da bilgi veren Mikdad, Suriye'de halihazırda 30 binden fazla yabancının Esad rejimi safında çatışmalara katıldığını belirtti. Suriye'de halen 8 ila 12 bin arasında Hizbullah militanının bulunduğunu belirten Mikdad, Hizbullah'ın teşvikiyle İran, Irak, Yemen, Afganistan ve Pakistan'dan gelen Şii milislerin de çatışmalara aktif olarak katıldığını ifade etti.

  Esad yönetiminin, ülke dışından getirilen "paralı askerlerin" rejimi kurtaracağı zannıyla hareket ettiğini belirten Mikdad, aynı yöntemin daha önce Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi tarafından da denendiğini ancak beklenen sonucu vermediğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı