GeriGündem Özgür Özel'den kürsüde siyah örtülü protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özgür Özel'den kürsüde siyah örtülü protesto

Özgür Özel'den kürsüde siyah örtülü protesto

AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla hazırlanan iç tüzük değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel konuşmasında kürsüyü siyah örtü ile kapattıktan sonra konuşmasına başladı.

Sakin başlayan görüşmeler ilerleyen saatlerde ilginç bir eyleme sahne oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, grup adına konuşmak üzere geldiği kürsüyü siyah bir örtüyle kapladı. Özel, mikrofona uygun şekilde delinmiş örtüyü kürsüye giydirirken Başkanvekili Ahmet Aydın, “Mikrofonun üzerine gelmesin. Sesini kısmayalım, iktidarın muhalefetin” diye espriyle uyardı. “Yasaklayacaksınız zaten” diyen Özel, konuşmasında Kurtuluş Savaşı sırasında Bursa’nın işgali üzerine Meclis kürsüsüne kara örtü örtüldüğünü anımsattı.

Özgür Özelden kürsüde siyah örtülü protesto

Özel, “Milletvekili olduğumuz gün büyük heyecanla geliriz. Bu kürsünün hakkını vermek isteriz. Bir milletvekili için en üzüntü verici olan, demokrasiye ve Meclis tarihine kara bir lekenin sürüldüğü bu kürsünün üzerine siyah bir örtünün geçirildiği böyle bir teklifin üzerine söz almaktır. Bu siyah örtü belki birazdan fiziken kaldırılacaktır, ama gerçek anlamda ancak biz iktidar olup bu değişiklikleri geri alan teklife imza attığımızda kaldırılmış olacaktır. Milletvekilinin ifade hürriyetini alıyorsunuz. Dışarıda suç olmayanı içeride suç yapan ilk parlamento sizsiniz. İki cümleyle bu Meclis’i 250 yıl geriye götürüyorsunuz. Bu içtüzüğü istediğiniz gibi değiştirin, biz muhalefetsek o deve o iğne deliğinden geçer. Ya deveyi küçültürüz, ya deliği büyültürüz” diye konuştu. Özel’in sözünü tamamlamasının ardından örtü kavaslarca kaldırılırken, Başkanvekili de “İşte bu tür pratikler şimdilerde bu teklifte de yer almış. Lütfen çalışma usul ve esaslarına dikkat edelim” uyarısında bulundu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle