Gündem Haberleri

  Özer Çiller'in noterinden itiraflar

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  22.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Özer Çiller hakkında suç duyurusunda bulunarak, 8.5 yıla kadar hapisle yargılanması için dava açılmasını sağlayan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Yalova, Çiller'in verdiği belgeleri tasdikleyen Ankara 25. Noteri Mehmet Ünal'la ilgili ilginç bir açıklamada bulundu. Yalova, suç duyurusunda bulunmadan kısa süre önce Ünal'la telefonla görüştüğünü belirterek, şunları söyledi: ‘‘Sayın noter bana telefonda, ‘Lütfen benimle ilgili olarak suç duyurusunda bulunun. Biz, bize getirilen belgeleri tercüme ettirdik. Her birinin üzerine de yevmiye numarası vurduk. Yıllardır noterlik yapıyorum. Benim şerefli bir ismim var. Gerçek ortaya çıksın. Adalet önünde hesap vermeye hazırım' dedi.’’

  Yalova, Özer Çiller’in, tercüme ettirilip noterde tasdiklenen kağıtları ‘montaj’ yaparak, sahte belge düzenlediğini savundu. Yalova, ‘‘Bana göre, notere dört ayrı belge vermişler. Tercüme ettirilip tasdiklendikten sonra hepsini harmanlayıp, monte ederek, dava konusu edilen sahte belgeyi düzenlemişler’’ diye konuştu.

  Ünal, katibi Yusuf Uygurtaş hakkında da ‘evrakta sahtecilikten dava’ açılması üzerine sessizliğe büründü. Ünal dün Necatibey Caddesi'ndeki noterindeki odasında kendisi ile görüşmek isteyen Hürriyet muhabirine, davayla ilgili konuşmayacağını belirterek, ilginç bir şekilde eliyle işaret etti, ağzına fermuar çekti. Ünal, açılan dava ile ilgili herhangi bir değerlendirme yapmayacağını da vurguladı.

  Yalova, Amerika'dan belge istemenin ‘Amerika’yı yeniden keşfetmek' olduğunu savunarak, ‘‘Özer Çiller, burada belgenin aslını tercüme ettirilmek üzere notere sunduysa, belgenin aslını mahkeme noterden istesin. Ama eğer belgenin aslı da yoksa, işte o daha büyük bir suç oluşturur’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı