Gündem Haberleri

  Özel savcı CHP dosyası çıkaracak

  ANKARA
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deniz Baykal’ın kaset skandalıyla ilgili soruşturmanın Ankara Özel Yetkili Savcılığı’na devrini değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Önümüzdeki günlerde özel yetkili savcı CHP’yle ilgili bir dosya çıkaracaktır. Ortalık birbirine girecektir” diye konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, selefi Deniz Baykal’ı genel başkanlık koltuğundan eden kaset skandalıyla ilgili soruşturmanın Ankara Özel Yetkili Savcılığı’na devriyle ilgili olarak, “Önümüzdeki günlerde özel yetkili savcı CHP’yle ilgili bir dosya çıkaracaktır. Ortalık birbirine girecektir. Bu böyle olacak. Hayali isimler, gizli tanıklar koyup bir şeyler yapacaktır herhalde” dedi. CNNTÜRK’ün canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Bu olay kamuoyuna yansıdığında Başbakan, ‘Ben MİT’e talimat verdim, herşeyin açığa çıkarılması için’ dedi. Hürriyet Gazetesi’ne manşet oldu bu açıklama. Aradan bunca zaman geçti, MİT ortaya çıkardı mı? Ama MİT’in bu konuda bir soruşturma yapmadığını, Başbakan’ın da bir talimat vermediğini biliyorum” iddiasında bulundu. “CHP’yi kim dizayn etmek istemiş olabilir?” sorusuna “Ben nereden bileyim. Bunun yanıtını savcı verecektir” karşılığını veren Kılıçdaroğlu, özetle şöyle konuştu:

  Erdoğan aday olabilir

  “Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmasına itirazımız yok. Bizim itirazımız hukuk kuralları içinde aday olmaması, eğer aday olacaksa. Çünkü bir hukuk kuralını eşdeğer hukukla değiştirirsiniz. Hukuk kuralı budur.

  Katsayı başvurusu

  CHP olarak başvurumuz yok. 2 arkadaşımız bireysel başvuru yapmış. Başbakan olayları bilmez, kendi kendine konuşuyor. Biz imam hatiplerden rahatsız falan değiliz. İmam hatip liselerini CHP kurdu. Kim dindar insanlar yetişmesin dedi ki.

  Suç duyurusu yanlış

  (Gazeteci Aydın Engin, akademisyen Ahmet İnsel’in de aralarında bulunduğu bir grubun Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında suç duyurusunda bulunmaları) Orgeneral Özel’e suç duyurusu doğru değil. Aynı başvuru neden başkaları için yapılmıyor. Konuşmaktan da korkmayalım. Konuşan bir Türkiye’yi yaratmak zorundayız. Herkes konuşmalı, düşüncesini özgürce söylemeli. Asker siyaset konuşmamalı, bu doğru. Belli konudaki düşüncesini Başbakan Erdoğan’a aktarır. Siyaset kurumu bunu uygun görürse uygular. Asker siyasete müdahale ederse doğru olmaz.

  Cemaat kadrolaşması

  ‘Yargı içinde şöyle böyle kadrolaşma vardır’ demeyi doğru bulmuyorum. Yargıçların verdiği kararın kamu vicdanını örselememesi lazım. Bizim yapmamız gereken, hukuk fakültelerinden başlayarak bu sürecin ele alınmasıdır. İkincisi, sınavların objektif yapılması lazım. Sadece sizinle aynı dünya görüşünü savunanları yargıç alıyorsunuz. Sınav yapıyorsunuz, ilk 20’ye girenlerin 16’sını eliyorsunuz. Buna sınav mı denir?

  Büyükanıt iddiası

  Önümüzdeki günlerde Büyükanıt’ın dinlenemeyeceğini göreceğiz. Hükümet, Büyükanıt’ın verdiği muhtıraya, ‘Muhtıra değil’ demeye başladı. Keşke bunu Başbakan Erdoğan’a sorsanız. Hükümet karşı muhtıra yayımladı. ‘Bu e-muhtıra değil, ordu hassasiyetlerini dile getirmiş burada’ deniyor.

  Uludere olayı

  Bakan Beşir Atalay’ın ‘Önümüzdeki günlerde farklı şeyler ortaya çıkacak’ açıklaması ilginç. Yakında bunu da Ergenekon’a bağlayabilirler. İstihbaratı kim verdi? Mesele bu. Bir ülke, kendi geleceği olan istihbaratı, güvenliğini başka bir ülkeye bırakamaz. ‘Elimizde 4 saatlik görüntü var’ diyorlar. Görüntü nedir, kim verdi? Siz nasıl yola çıktınız?

  Parti içi muhalefet

  Önder Sav’la görüşmüyorum. Ancak demokratik açıdan rakiplerimizin olması da gayet doğaldır. Parti içinde Genel Başkanlık tartışması niçin olmasın? Keşke çok aday çıksa, demokratik bir yarış olsa. Ben bu partide, geçmiş anlayışların tamamını yıkacağım. Bir insana ‘Niye aday oldun?’ diye kızılır mı? Bacanağım aradı, delege tartışmalarının içine girmediğini söyledi. Aslında bu tip iddialar ayıp ama yapıyorlar, ne diyeyim, ki, ne bacanağımın ne de akrabalarımın parti içinde etkin bir yerde bulunmalarını istemem.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı