GeriGündem Velilerin gözü özel okul teşvik sonuçları açıklamasında! Özel okul teşvik sonuçları ne zaman sorgulanır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Velilerin gözü özel okul teşvik sonuçları açıklamasında! Özel okul teşvik sonuçları ne zaman sorgulanır?

Velilerin gözü özel okul teşvik sonuçları açıklamasında! Özel okul teşvik sonuçları ne zaman sorgulanır?

Sabah saatlerinde açıklanması beklenen özel okul teşvik sonuçları, veliler ve öğretim kurumları tarafından araştırılmaya başlandı. Okul kontenjanının yüzde 25'ne kadar yerleştirme yapılacak özel okul teşvik sürecinde, 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12’nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecek. Peki, özel okul teşvik sonuçları ne zaman saat kaçta açıklanacak? İşte, saat bilgisi hakkında bazı bilgiler

Özel okul teşvik sonuçları, 14 Eylül Cuma günü sona eren başvuruların ardından merakla araştırılmaya başlandı. Yaklaşık 75 bin öğrencinin destekten faydalanacağı süreçte sonuçlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak. Destekten yararlanmak isteyen öğrencilerin sabah saatlerinde başlayan sorgulamaları devam ediyor. Peki, özel okul teşvik başvuru sonuçları ne zaman saat kaçta açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuza göre özel okul teşvik sonuçları 17 Eylül’de açıklanacak. Binlerce öğrenci ve velinin merakla beklediği özel okul teşvik sonuçlarının saat kaçta açıklanacağı ise henüz tam olarak bilinmiyor.

EK YERLEŞTİRME 24 EYLÜL'DE

Bu tarih aralığında destekten faydalanma hakkına sahip olamayan öğrenciler ise 24 Eylül tarihinde gerçekleşecek Ek Yerleştirme Sonuçlarını bekleyecek. Bu tarihlerde destek hakkından faydalananlar, 24-28 Eylül aralığında Ek Yerleştirme kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

ÖZEL OKUL YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25’i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25’inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.

Temel liselerde 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12’nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır.

Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

BAŞVURULAR 6 EYLÜL’EDE SONA ERDİ

Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS, öğrenciler ise e-Okul üzerinden 6 Eylül’e kadar başvurularını tamamladı. Tercih işlemi yapabilecek öğrenciler, 7 Eylül’de ilan edildi. Öğrencilerin tercihleri ise 7-14 Eylül’de alındı. Yerleştirme sonuçlarının 17 Eylül’de ilan edilmesinin ardından, nakil ve kesin kayıt işlemleri 21 Eylül’e kadar sürecek. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 24 Eylül’de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 24-28 Eylül’de gerçekleştirilecek. 

İstanbul'da okul trafiği başladıYeni eğitim-öğretim döneminde İstanbul'da 3 milyon 200 bin öğrenci ve 163 bin öğretmen 6 bin 900 okulda bugün ders başı yaptı. İstanbul'da sabah erken saatlerinde yola çıkan okul taşıtlarıyla birlikte trafik yoğunluğu arttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle